Profesyonel müzisyenlerde mizaç ve karakter özelliklerinin incelenmesi
Examination of temperament and character traits in professional musicians
  1. Tez No: 801482
  2. Yazar: BERKAY BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Müziğin; toplumlarda kaynaşmayı, eğlenmeyi sağlayan, insanlar arasındaki iletişimi güçlendiren, kültürlerin devamlılığına yardımcı olan birçok özelliği mevcuttur. Müziğin bireylerin kişilik ve sosyal gelişimindeki yeri ve öneminin oldukça açık olduğu düşünülmektedir. Müzisyenler; hayatının merkezine müziği alan, müzik olmadan yapamayan, müzik oluşturabilen, müzik kariyerlerini kendi parçaları, gelişimleri sayan ve benliğini müzik ile bütünleştiren, birlikte var eden kişilerdir. Kültürel ve mesleki olarak kişinin kimliğini ifade etmesini sağlayan müzikle ilgili davranışların büyük kısmı hayatı idame ettirme, geçimini sağlama amacıyla yapılmaktadır. Profesyonel müzisyen, ustalık kimliği ile estetik davranışlarını sentezleyip sunduğunda izleyici tarafından takdir edilir. Literatürde, müzik türü tercihi ile kişilik özelliklerinin bağlantısı inceleyen bazı çalışmalar bulunmaktadır; ancak, müzisyenlerin kişilik özelliklerini inceleyen çalışmaların sayısı kısıtlıdır. Çalışmamızda, profesyonel müzisyenlerin kişilik özelliklerini psikobiyolojik model çerçevesinde kontrol grubu ile karşılaştırarak, literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. Çalışmamızın örneklemini, 18-60 yaş arası, profesyonel müzisyen olan 30 gönülllü katılımcı ile kontrol grubu olarak müzisyen olmayan 30 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu ve Mizaç-Karakter Envanteri Gözden Geçirilmiş Formu uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda, profesyonel müzisyenlerin yenilik arayışı, sebat etme, kendini aşma skorlarının, kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde yükseldiği saptanmıştır. Çalışma grubunda yaş ile sebat etme ve kendini aşma skorları arasında anlamlı ve pozitif korelasyon saptanmıştır. Çalışmamız, profesyonel müzisyenlerin kişiliklerini Mizaç-Karakter Envanteri ile psikobiyolojik model çerçevesinde inceleyen ilk çalışmadır, daha geniş örneklem grupları ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Music has many qualities that bring people together, provide entertainment, strengthen communication among individuals, and contribute to the continuity of cultures. The role of music in the personal and social development of individuals is well known truth. Musicians are individuals who live their whole lives around music. They cannot imagine their lives without it, create music, value their own compositions and artistic growth, and integrate their identity with music. Many behaviors related to music, which enable individuals to express their cultural and professional identity, are carried out for the purpose of earning a living. When a professional musician synthesizes and presents their aesthetic behaviors with their mastery, they are appreciated by the audience. In the literature, there are some studies examining the connection between music genre preferences and personality traits; however, the number of studies examining the personality traits of musicians is limited. In our study, we aimed to contribute to the literature by comparing the personality traits of professional musicians with a control group within a psychobiological framework. The sample of our study consists of 30 volunteer participants who are professional musicians aged between 18 and 60, and a control group of 30 non-musician volunteer participants. The participants were administered a sociodemographic data form and the Revised Form of the Temperament and Character Inventory (TCI). As a result of the study, it was found that the scores of professional musicians in novelty seeking, persistence, and self-transcendence were significantly higher compared to the control group. In the study group, a significant and positive correlation was found between age and scores of persistence and self-transcendence. Our study is the first to examine the personalities of professional musicians using the Temperament and Character Inventory within a psychobiological framework, and it is believed that further studies with larger sample groups are needed.