Hipermobilitenin üflemeli çalgı çalan müzisyenlerde solunum fonksiyonları ve solunum kas kuvveti üzerine etkisi
The effect of hypermobility on respiratory functions and respiratory muscle strength in windinstrument players
- Tez No: 655218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu tez, profesyonel olarak üflemeli çalgı çalan müzisyenlerde hipermobilitenin solunum fonksiyonları ve solunum kas kuvveti üzerine etkisini araştırmak amaçlı planlanmıştır. Tezin ikincil amacı ise üflemeli çalgı çalmanın solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti ve dispne üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, tanı almış herhangi bir nörolojik sistem, kas iskelet ve solunum sistemi problemleri olmayan 18-40 yaş aralığındaki bireyler dahil edildi. En az dört yıldır üflemeli çalgı çalan 31 müzisyenden oluşan çalışma grubu ve 25 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu hipermobilite varlığına göre kendi içlerinde gruplandırıldı (Üflemeli Çalgı Çalan Hipermobil Olmayan Müzisyen Çalışma Grubu, Üflemeli Çalgı Çalan Hipermobil Müzisyen Çalışma Grubu; Hipermobil Olmayan Kontrol Grubu, Hipermobil Kontrol Grubu). Katılımcıların Hipermobilitesi“Üst Ekstremite Hipermobilite Değerlendirme Anketi”, solunum fonksiyonları“solunum fonksiyon testi”(FEV1, FVC, FEV1/FVC), solunum kas kuvveti (MİP, MEP)“ağız basınç ölçümü”ile dispne varlığı aktivite bazlı sorular aracılığıyla, postür analizi“NewYork Postür Analizi”anketi ile, ağrı varlığı“McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu”kullanılarak, fiziksel aktivite düzeyleri ise son bir aydır yaptığı düzenli fiziksel aktivitelerin Metabolik Eşdeğerlilik (MET) değer karşılıkları hesaplanarak değerlendirildi. Bulgular: Hipermobil çalışma grubunun ölçülen MİP (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis is planned to investigate a) the effect of hypermobility on respiratory functions and respiratory muscle strength in professionally wind instrument players, b) the effect of wind instrument playing on respiratory functions, respiratory muscle strength and dyspnea. Materials and Methods: The study included individuals aged between 18 and 40 years old who have any diagnosed neurological system, musculoskeletal and respiratory system problems. The study group consists of 31 musicians who have been playing wind instruments for at least four years and the control group consists of 25 healthy individuals were split into groups according to the presence of hypermobility or not. Participants' Hypermobility was measured by using“The Upper Limb Hypermobility Assessment Tool”, pulmonary function was measured by pulmonary function testing (FEV1, FVC, FEV1 / FVC), respiratory muscle strength (MIP, MEP) was measured by mouth pressure measurement and presence of dyspnea was evaluated through activity-based questions, posture analysis was performed using the“New York Posture Rating”questionnaire, presence of pain evaluated“Short-form McGill Pain Questionnaire”and physical activity levels were calculated by calculating the Metabolic Equivalent (MET) value responses of regular physical activities for the past month. Results: The measured MIP (p 0,05).