Müzisyenlerde müzikal algı testi'nin ve bilişsel fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of musical perception test and cognitive functions in musicians
  1. Tez No: 790079
  2. Yazar: HİLAL ŞÜHEDA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ YILMAZ, PROF. DR. AYŞE SANEM ŞAHLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Müzikal algı, bireyler arasında farklılık göstermektedir. Özellikle müzik eğitimi alan kişilerle yapılacak araştırmalarda, güvenilir sonuçlara ulaşabilmek için katılımcıların müzikal becerilerini objektif olarak ortaya koymanın önemi sıklıkla vurgulanmaktadır. Profesyonel müzik eğitiminin bireyin hem işitsel ve müzikal algısını hem de müzik dışı becerilerini geliştirdiği öne sürülmektedir. Profesyonel müzik eğitimi alan bireylerin dikkat ve çalışma belleği gibi bilişsel fonksiyonlarının müzisyen olmayanlara göre daha fazla gelişmiş olduğu düşüncesi ile çalışmamız yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı, müzisyenler ve müzisyen olmayanların müzikal algılarını ve bilişsel becerilerini değerlendirip karşılaştırmak; müzikal beceriler ile bilişsel fonksiyonlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya, profesyonel şekilde en az 5 yıldır müzik eğitimi almış 40 müzisyen ve müzisyen olmayan 40 gönüllü birey olmak üzere toplamda 80 kişi katılmıştır. Katılımcıların müzikal becerileri Müzikal Algı Testi (MAT) ile bilişsel işlevleri Sayı Menzili ve Stroop Testleriyle değerlendirilmiştir. Verilerin analizi ''SPSS version 26'' istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Müzisyenlerin MAT toplam puanı ve tüm alt test puan ortalamaları müzisyen olmayanlara göre anlamlı düzeyde yüksek iken (p0,05). Müzisyen ve müzisyen olmayan bireylerde bilişsel fonksiyonlar ile MAT arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir (p>0,05). Sonuç olarak müzik eğitiminin, bireylerin hem müzikal becerilerine hem de bilişsel fonksiyonlarına katkı sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Musical perception differs among individuals. The importance of objectively revealing the musical skills of the participants is often emphasized in order to reach reliable results, especially in the studies to be conducted with people who receive music education. It is suggested that professional music education improves the individual's auditory and musical perception as well as non-musical skills. Our study was conducted with the idea that cognitive functions such as attention and working memory of individuals who receive professional music education are more developed than those who are not musicians. The aim of this study is to evaluate and compare the musical perceptions and cognitive skills of musicians and non-musicians; To examine the relationship between musical skills and cognitive functions. A total of 80 people, including 40 musicians and 40 volunteers who were not musicians, who have professionally received music education for at least 5 years, participated in the study. The musical skills of the participants were evaluated with the Musical Perception Test (MPT), and their cognitive functions were evaluated with the Digit Span and Stroop Tests. The analysis of the data was made using the“SPSS version 26”statistical package program. While the musicians' MPT total score and all subtest mean scores were significantly higher than non-musicians (p0.05). There was no significant correlation between cognitive functions and MPT in musicians and non-musicians (p>0.05). As a result, it has been observed that music education contributes to both musical skills and cognitive functions of individuals.