Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) anaçlarında sınırlı ve düzenli beslemenin gamet kalitesi ve döllenmeye etkisinin araştırılması
An investigation of the effect of limited and regular feeding on gamete quality and fertilization in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) broodstock
  1. Tez No: 801541
  2. Yazar: NIJAT NAZARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ YAMANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) anaçlarında, üreme döneminden önce, telafi büyüme ile, balıkların kısa sürelerle aç bırakılması ve sonrasında normal düzende beslenmesinin, alınan gametlerde kalite parametrelerinde ve dölleme üzerinde bir etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Benzer ağırlıkta ve boyda seçilen dişi ve erkek balıklar, her bir tankta 20 adet olmak üzere toplam altı tanka yerleştirilmişlerdir. Kontrol grubu balıkları her gün düzenli olarak beslenmişken, bir hafta aralıklı beslenen grubunu oluşturan dişi ve erkek bireyler, bir hafta düzenli beslenmiş bir hafta açlık periyoduna sokulmuş ve açlık periyodundan sonra yine bir hafta düzenli beslenmişlerdir. Bu grup için deneme sonuna kadar bu besleme düzeni uygulanmıştır. İki hafta aralıklı beslenen gruptaki balıklar ise iki hafta düzenli beslendikten sonra iki hafta açlık periyoduna sokulmuş ve sonrasında iki hafta süre ile düzenli beslenmişlerdir. Bu grup içinde deneme sonuna kadar bu besleme düzeni uygulanmıştır. 6 ay sürdürülen besleme çalışmasının ardından, balıklarda ağırlık artışı, yemden yararlanma oranı ve her bir deneme grubundaki dişi balıklardan alınan yumurtalarda toplam fekontide (yumurta adet/birey), nispi fekondite (yumurta adet/kg) ve yumurta çapları (mm) ölçülmüştür. Erkek balıklarda ise ağırlık artışına ve yemden yararlanma oranına ilaveten, sperm miktarı (ml), spermatozoa yoğunluğu (109hücre/ml), toplam motilite (%) ve motilite süresi (sn) ve toplam VCL (µm/sn) incelenmiştir. Gruplar arası yapılan dölleme çalışması ile açlık döngüsünün ya da telafi büyümenin anaç balıklarda üreme özellikleri üzerinde etkisi ortaya konmuştur. Deneme süresince elde edilen en yüksek canlı ağırlık artışı dişi bireylerde kontrol grubunda (2763 g); erkek bireylerde de kontrol grubunda (1173 g) görülmüştür. Tüm gruplar için yemden değerlendirme oranları normal olarak bulunmuştur (%0,9-1,3). En düşük nispi fekondite kontrol grubuna ait dişilerde (935±62 yumurta/kg); en yüksek ise bir hafta aralıklı beslenen dişi bireylerde (1317±241 yumurta/kg) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was investigated whether the fasting of the fish for short periods of time with compensatory growth before the breeding period in the Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) broodstock and then feeding them in normal order had an effect on the quality parameters and fertilization of the gametes to be taken. Female and male fish of similar weight and size were placed in a total of six tanks, 20 in each tank. While the control group fish were fed regularly every day, the female and male individuals who made up the one-week intermittent feeding group were fed regularly for one week, put into a fasting period for a week, and fed regularly for a week after the hunger period. For this group, this feeding pattern was applied until the end of the trial. The fish in the group, which were fed intermittently for two weeks, were fed regularly for two weeks, then put into a fasting period for two weeks and then fed regularly for two weeks. Within this group, this feeding pattern was applied until the end of the trial. After 6 months of feeding study, weight gain, feed conversion rate and total fecundity (egg number/individual), relative fecundity (egg number/kg) and egg diameter (mm) were measured in eggs taken from female fish in each trial group. In male fish, in addition to weight gain and feed conversion rate, sperm amount (ml), spermatozoa density (109 cells/ml), total motility (%) and motility time (sec) and total VCL (μm/sec) were examined. Intergroup fertilization studies have revealed the effect of starvation cycle or compensatory growth on reproductive characteristics in broodstock fish. The highest live weight gain achieved during the trial period was in female individuals in the control group (2763 g); male individuals were also seen in the control group (1173 g). Feed conversion rates were found to be normal for all groups (0.9-1.3%). The lowest relative fecundity in females belonging to the control group (935±62 eggs/kg); the highest was found in female individuals fed one week apart (1317±241 eggs/kg).