Kadın lise öğretmenlerinin iş/yaşam dengesinin toplumsal cinsiyet perspektifinden değerlendirilmesi: Manisa ili Yunusemre ilçesi
Evaluation of female high school teachers' work/life balance from a gender perspective: Yunusemre district of Manisa province
- Tez No: 943049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÖNÜLLÜ ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise kademesinde görev yapan kadın öğretmenlerin iş yaşam dengesini nasıl sağladıklarına ilişkin deneyimlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024/2025 eğitim öğretim yılında Manisa İli Yunusemre İlçesi'nde lise kademesinde görev yapan 10 kadın öğretmen oluşturmaktadır. 10 öğretmenden görüşme yoluyla toplanan veriler tema ve kodlara ayrılarak analiz edilmiştir. Yapılan görüşmeye göre, kadın öğretmenler iş yaşam dengesizliği yaşamaktadır. Aile hayatlarında çocuk bakımı ve hane işleri oldukça yer kaplarken mesleki anlamda idare ve öğrenci kaynaklı sorunlar yaşamaktadırlar. İş ve aile yaşamı iç içe geçmekte iş ve aile arasında sınır aşımı meydana gelmektedir. Bu dengeyi sağlamaya yönelik çeşitli stratejiler geliştiren kadın öğretmenler hane içerisinde eş ve aile desteğine başvurmaktadır. Mesleki alanda ise ders saatlerini azaltmaya yönelik adımlar atmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the experiences of female teachers working at the high school level on how they achieve work- life balance. The study group consists of 10 female teachers working at the high school level in Yunusemre District of Manisa Province in the 2024/2025 academic year. The data collected from the 10 teachers through interviews were analyzed by dividing them into themes and codes. According to the interviews, female teachers experience work-life imbalance. While childcare and household chores take up a significant amount of space in their family lives, they experience problems caused by the administration and students in the professional sense.Work and family life are intertwined, and boundaries are crossed between work and family. Female teachers, who develop various strategies to achieve this balance , resort to spouse and family support within the household. In the professional field, they take steps to reduce class hours.