Obezite polikliniğine başvuran hastalarda homa-ır ile trigliserid glukoz indeksi ve plazma aterojenik indeks ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between homa-ir and triglyceride/glucose index and plasma atherogenic index in patients admitted to the obesity clinic
- Tez No: 801559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN GAMSIZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada obezite polikliniğine başvuran hastalarda HOMA-IR ölçümünün Trigliserit Glukoz indeksi (TyG) ve Plazma Aterojenik İndeks (PAİ) ile olan ilişkisini karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Bu çalışmaya Düzce Üniversitesi Aile Hekimliği Obezite polikliniğine 01.01.2022-31.12.2022 tarihleri arasında başvuran 205 hasta dahil edildi. Hastaların laboratuvar verileri kullanılarak HOMA-IR, TyG ve PAİ değerleri hesaplanarak birbirleriyle olan ilişkileri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza katılan 205 hastanın %78.5'ini kadınlar oluşturmaktaydı. Çalışmada hem kadınların hem de erkeklerin en fazla Evre 1 obez grupta olduğu saptandı. VKİ arttıkça kilo, AKŞ, LDL, insulin, HOMA-IR ve TyG değerlerinde anlamlı bir artış olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In this study, it was aimed to compare the relationship between HOMA-IR measurement and Triglyceride Glucose index (TyG) and Plasma Atherogenic Index (PAI) in patients admitted to the obesity outpatient clinic. Method: 205 patients who applied to Düzce University Family Medicine Obesity Polyclinic between 01.01.2022 and 31.12.2022 were included in this study. HOMA-IR, TyG and PAI values were calculated using the laboratory data of the patients and their relations with each other were evaluated. Results: 205 patients were involved in our study, and 78.5% of them were female. It was determined that both women and men were mostly in the Stage 1 obese group. It was observed that there was a significant increase in weight, FPG, LDL, insulin, HOMA-IR and TyG values as BMI increased.