Yabancıların sosyal güvenlik sistemi içindeki yeri: Türkiye ve AB ülkeleri için inceleme
The place of foreigners in the social security system: A review for Türkiye and EU countries
  1. Tez No: 801602
  2. Yazar: SÜMEYRA YAYLA ULUKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsanlar birçok sebeple başka ülkelerde yaşamayı tercih etmektedir. Ülkelerin ekonomik durumunun, eğitim kalitesinin, çalışma koşullarının daha iyi olması o ülkeyi tercih edilen konuma getirmektedir. İnsanlar yalnızca kendi isteği ile değil ülkelerinde yaşanan savaş, iç karışıklık gibi nedenlerle de ülkelerini terk edebilmektedir. Son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan göçler sosyal politikanın da konusu olmuş ve bu bağlamda sosyal güvenlik politikalarını da etkilemiştir. Coğrafi konumu sebebiyle komşu ülkelerde yaşanan olaylar en çok ülkemizi etkilemiştir ve bu konuda yasal düzenleme ihtiyacı doğmuştur. En çok göç alan ülkelerden biri olan Türkiye'de Türk hukukunda kapsamlı düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler en önemli olanlarından biri de sosyal güvenlik hakkına ilişkin olan düzenlemelerdir. Bu çalışmada, yabancıların ülkemizde sahip oldukları sosyal güvenlik hakkı uluslararası hukuk ile birlikte incelenmiştir. AB ülkeleri de çalışmada araştırılmıştır. Sosyal güvenlik hakkı, eşit muamele ilkesi dikkate alınarak ülke vatandaşları ve yabancılar için eşit düzeyde tutulması gereken bir hak olarak ifade edilmiştir ve bu şekilde düzenlemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
People may choose to live in other countries for many reasons. The fact that the economic situation of the countries, the quality of education and working conditions are better makes that country a preferred position. People can leave their country not only voluntarily, but also due to reasons such as war and internal turmoil in their country. Migration, which has influenced the whole world in recent years, has also been the subject of social policy and has also affected social security policies in this context. Due to its geographical location, events in neighboring countries have affected our country the most, and a need for legal regulation has arisen in this regard. Comprehensive regulations have been made in Turkish law in Turkey, which is one of the countries receiving the most immigration. One of the most important of these regulations is the regulations regarding the right to social security. In this study, the social security right of foreigners in our country has been examined together with international law. EU countries were also investigated in the study. Taking into account the principle of equal treatment, the right to social security has been expressed as a right that should be kept at an equal level for the citizens of the country and foreigners, and regulations have been made in this way.