Kentlerde biyolojik çeşitliliğin desteklenmesine yönelik bir yaklaşım: Kuş ve kelebek dostu peyzaj tasarımları
An approach to support biodiversity in the cities: Bird and butterfly friendly landscape design
  1. Tez No: 446692
  2. Yazar: SENİHA GÜL KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DOYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Gaziantep kenti örneğinde yürütülen bu çalışmada, biyolojik çeşitliliğin desteklenmesi amacıyla, kuş ve kelebek türlerinin kentlerdeki mevcudiyetlerinin korunması, yaşam koşulları ve habitatlarının iyileştirilmesi doğrultusunda yeşil alanlardan yararlanma olanaklarını artıracak peyzaj tasarım ilkelerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Uygulama imar planı yardımıyla Gaziantep kenti yeşil alanları incelendiğinde, toplam miktarın %36'sının parklardan meydana geldiği, bunu sırasıyla %34 ile kamu alanları, %24 ile ağaçlandırma alanları ve son olarak %6 ile mezarlığın izlediği görülmüştür. Yeşil alanlar yardımıyla oluşturulacak habitatların etkinliğini kent geneline yaygınlaştırabilmek için parkların yanı sıra, diğer kamu alanlarından da etkin bir şekilde yararlanmak gerektiği belirlenmiştir. Ayrıca, kent genelindeki ulaşım güzergahları ve su yollarının habitat etkinliğini artırmada önemli bir araç olduğu ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçlar, kuşlar ve kelebekler için uygun yaşam alanları oluşturmada, yeşil alanların kent genelindeki dağılımlarının yanı sıra bitkilendirme ve bazı uygulama teknikleri bakımından da iyileştirilmeleri gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Within this research which is realised in the city of Gaziantep, it is aimed to develop landscape design criterions to increase the opportunities of benefiting from green areas for suppporting biological diversity, by protecting the existence of bird and butterfly species in the cities considering improvement of their living conditions and habitats. When the green areas of the city of Gaziantep have been investigated by using urban development plan, it is concluded that the rates of urban parks, other public areas, afforestation areas, and the cemetery were 36%, 34%, 24%, and 6%, respectively. It is put forward that public spaces also should be used to develop habitat quality throughout the city, as well as urban parks. Transportation routes and water lines should be used as corridors to connect green area parcels with each other for improving habitat quality. The results revealed that the distribution of green areas in the city, the planting and other application techniques in park areas also play the important role to create the suitable living areas for bird and butterfly species.