Endonezya ulusal başkentin DKİ Cakarta'dan İKN Kalimantan'a taşınması kararının kentleşme, çevresel etkiler ve bölgesel kalkınma açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the decision to relocate the national capital from Jakarta to Kalimantan from the aspects of urbanization, environmental impacts and regional development
  1. Tez No: 980396
  2. Yazar: ABDUR ROHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Endonezya'nın başkenti Jakarta'dan Doğu Kalimantan'daki Nusantara Başkenti'ne (IKN) taşınması, kentleşme dinamikleri, çevre ve bölgesel kalkınma üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak stratejik bir politikadır. Çalışma, kentleşme dinamikleri, ekolojik etkiler ve bölgesel kalkınma eşitliği olmak üzere üç ana boyutu incelemektedir. Bu politika, Jakarta'daki nüfus yoğunluğu baskısı, çevresel bozulma ve bölgeler arası kalkınma eşitsizlikleri gibi yapısal sorunlara bir yanıt olarak görülmektedir. Bu araştırma, Jakarta ve Kalimantan'da ikamet edenlere ve kamu görevlilerine dağıtılan Likert ölçeği anketleri ile toplanan nicel verileri, IKN Kanunu, KLHS belgeleri, Bappenas raporları, bilimsel yayınlar ve ulusal ve uluslararası kurumların raporları gibi resmi belgelerin analizinden elde edilen nitel verileri birleştiren karma yöntemler yaklaşımını kullanmaktadır. Nicel veriler, araçların geçerlilik ve güvenilirlik testleri, betimsel istatistiksel analizler ve Spearman'ın rho korelasyon testleri ile işlenmiştir. Nitel veriler, politika anlatılarını, sürdürülebilirlik kavramlarının temsilini ve kamusal söylemde ortaya çıkan sosyo-ekolojik tepkileri incelemek için içerik analizi teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Başkentin taşınması, ekonomik büyüme merkezlerini Cava Adası dışında daha eşit bir şekilde dağıtma ve Cakarta'daki kentleşme baskısını azaltma potansiyeline sahiptir. Ancak bu politika, özellikle Kalimantan'da ormansızlaşma, tropikal ekosistemlerin bozulması ve doğal habitatların parçalanması şeklinde önemli çevresel riskler de taşımaktadır. Kalkınmanın etkileri yerel topluluklar tarafından eşit bir şekilde hissedilmemiştir, bu da kapsayıcı politikalar ve daha uyumlu bir kalkınma yönetişimi ihtiyacını ortaya koymaktadır. Bu nedenle, IKN taşınma politikası, mekansal adaleti ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik edebilecek dönüştürücü bir adım olmakla birlikte, kapsamlı planlama ve katılımcı, sektörler arası bir yaklaşım gerektirmektedir. Bu bulgular, Endonezya için daha dirençli ve kapsayıcı bir geleceğe yönelik kamu politikası, mekansal planlama ve kalkınma planlaması literatürünün geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relocation of the capital city of Indonesia from DKI Jakarta to Nusantara Capital City (IKN) in East Kalimantan is a strategic policy that will have a major impact on urbanization dynamics, the environment, and regional development. The study examines three main dimensions: urbanization dynamics, ecological impacts, and regional development equity. This policy is seen as a response to structural issues in Jakarta, such as population density pressure, environmental degradation, and inter-regional development disparities. This research employs a mixed-methods approach, integrating quantitative data collected through Likert-scale questionnaires distributed to residents and civil servants in Jakarta and Kalimantan, along with qualitative data obtained from the analysis of official documents such as the IKN Law, KLHS documents, Bappenas reports, scientific publications, and reports from national and international institutions. Quantitative data were processed through validity and reliability testing of instruments, descriptive statistical analysis, and Spearman's rho correlation tests. Qualitative data were analyzed using content analysis techniques to examine policy narratives, representations of sustainability concepts, and socio-ecological responses emerging in public discourse. The relocation of the capital city has the potential to distribute economic growth centers more evenly outside Java Island and reduce urbanization pressure in Jakarta. However, this policy also poses significant risks to the environment, particularly in the form of deforestation, tropical ecosystem degradation, and fragmentation of natural habitats in Kalimantan. The impacts of development have not been evenly felt by local communities, indicating the need for inclusive policies and more adaptive development governance. Thus, the IKN relocation policy is a transformative step that can promote spatial justice and sustainable development, but it requires comprehensive planning and a participatory, cross-sectoral approach. These findings contribute to the development of public policy, spatial planning, and development planning literature oriented toward a more resilient and inclusive future for Indonesia.