A repertoire for examining potential of hybridity in urban development areas
Melezliğin kentsel gelişim bölgerindeki potansiyellerinin incelenmesine yönelik bir repertuar
  1. Tez No: 801675
  2. Yazar: GÜLTEKİN DORUK ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ELA ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kentsel mekan, dinamik bir ara bağlantı sistemi, karmaşık akış ve eylemler sistemi olarak görülebilir. Şehir heterojen, çelişkili ve muğlaktır. Bu çerçevede, hibritlik, şehir içindeki ayrı unsurların farklılıklarını analiz ederek, sürekli bir gelişme süreci için zemin oluşturmayı, daha fazla etkileşimi bir araya getirmeyi, programları sistemik bir organizasyon olarak iç içe geçirmeyi önerir. Hibritlik, mekansal kullanımı en üst düzeye çıkarmak ve yeni programlara ve olaylara karşı esnek olmak için arazi kullanımlarını organize eden, destekleyen kapsamlı ve kapsayıcı bir ekoloji yaratır. Sonuç olarak, hibrit kentsel zemin ve binalar, programları, bağlamları ve kullanıcıları ile girift ilişkiler üreten çok işlevli organizasyonlardır. Özellikle hibrit sistem içerisinde yaşam, çalışma, dolaşım ve rekreasyon alanlarının entegrasyonu önem kazanmaktadır. Ayrıca hibritlik, hem emlak piyasasının gereksinimleri ve hem de kentsel fayda kapsamında ortak bir tasarım stratejisi olarak değerlendirilebilir. Bu yüzden, güncel kentleşme koşulları göz önüne alındığında, hibritlik kentsel gelişim alanları için alternatif olasılıklar sunar.
Özet (Çeviri)
Urban space can be viewed as a dynamic system of interconnections, a complex system of flows and actions. The city is genuinely heterogeneous, conflicting, and ambiguous. In this context, hybridity characterizes differences for various elements within the city to produce a ground for the process of ever-lasting progression to assemble further interactions, and interweave programs as a systemic organization. As a result, it creates an ecology that is an extensive and inclusive ground plane that organizes and supports the land activities to maximize its use and be resilient to newly invented programs and events. Consequently, hybrid urban grounds and buildings are inherently multi-functional, producing complex relationships with their program, context, and society. Especially within the hybrid system, the integration of living, working, circulating, and recreation gains importance. Also, hybridity can be seen as a concept that acts as an in-between design strategy that can both respond to the requirements of the real estate market and serve urban benefit. Considering most of the current urban environment's conditions, hybridity offers an alternative way of space-making.