3 boyutlu baskı işletmelerinin rekabet piyasasında avantaj ve dezavantajlarının incelenmesi
Investigation of the advantages and disadvantages of 3D printing companies in the compatitive market
- Tez No: 801676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM EROL, DOÇ. DR. FATMA ŞEBNEM AKAL İLKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Endüstri 4.0 için ana çerçeve sayılabilecek hususlardan biri olan 3 Boyutlu Baskılamanın önemi her geçen gün artmakta ve hayatımızda her yönüyle daha fazla yer almaktadır. İlk başlarda küçük çaplı model üretime yönelik olan pazar payı, büyük firmaların da 3 Boyutlu Baskılama teknolojilerini kullanmasıyla endüstriyel makine ve havacılık sektörlerinde parça üretimine doğru evrilmiş ve bu evrim hızla tüm sektörlerde görülmeye başlamıştır. Robotik protezlerden, biyo-uyumlu implant üretimine kadar sağlık sektöründe yoğun olarak kullanılmakta ve oyuncak, moda, eğitim ve gıda gibi birçok sektörde kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada 3 Boyutlu Baskılamanın donanım, hizmet ve sistem pazarları incelenmiş, sektörel gelişmeler yorumlanmış ve sistem pazarı içerisinde yer alan 3 şirketin verileri Analitik Hiyerarşi Prosesi ve Dengelenmiş Skor Kart ile analiz edilerek gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak 3 Boyutlu Baskılama teknolojisinin pazar hacminin her geçen gün arttığı, rekabetin geliştiği ve özellikle belirli sektörlerde öneminin büyük ölçüde arttığı görülmekle beraber kimi alanda beklenilen etkiyi gösteremediği tespit edilmiştir. 3 Boyutlu Baskılama teknolojisinin halen gelişim aşamasında olması nedeniyle piyasada yer alan işletmeler AR-GE çalışmalarına daha çok önem vermeli, artan üretim maliyetlerini azaltacak gelişmeler üzerine çalışmalı ve ürün çeşitliliklerini arttırarak rekabet piyasalarında avantaj sağlamaya çalışmalıdır.
Özet (Çeviri)
The importance of 3D Printing, which is one of the basic frame of Industry 4.0, is increasing day by day and it is more and more involved in every aspect of our lives. The market share, which was initially aimed at small-scale model production, has evolved into part production in the industrial machinery and aviation sectors, with the use of 3D Printing technologies by large companies, and this evolution is rapidly seen in all sectors. It is used extensively in the health sector from robotic prostheses to biocompatible implant production, and its use in many sectors such as toys, fashion, education and food is becoming more common day by day. In this study, hardware, service and system markets of 3D Printing were examined, sectoral developments were interpreted and the data of 3 companies in the system market were examined by Analytical Hierarchy Process with the Balanced Score Card and necessary analyzes were made. In conclusion, despite the fact it has not taken the expected effect in some areas, it has been determined that the market volume and importance of 3D Printing technology is increasing day by day especially in certain sectors. Since 3D Printing technology is still in the development stage, businesses in the market should give more importance to R&D studies, work on developments that will reduce the production costs and try to gain an advantage in competitive markets by increasing their product range.