Giovanni Bottesini'nin hayatı ve fa diyez minör konçertosunun icra yönünden analizi
The li̇fe of Bottesini and interpretative analyisis of his fa sharp minor concerto
  1. Tez No: 801706
  2. Yazar: ALİ ŞENGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE ÖZLEM AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrobas Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giovanni Bottesini, kontrbas için en seçkin ve etkili 19. yüzyıl bestecilerinden biri olarak kabul edilir. Eserleri, enstrümanının teknik ve ifade olanaklarını hem bestecilerin hem de dinleyicilerin beklediği sınırların ötesine genişletmiştir. Günümüzde, Bottesini'nin besteleri birçok okul müfredatının, orkestra seçmelerinin, solo yarışmaların ve resital programlarının bir parçasını oluşturmaktadır. Bottesini'nin kontrbas müziğinin geleneksel yorumlarına ve İtalyan operasından gelen etkisine güçlü bir güven duyulmuştur. İtalyan operası on dokuzuncu yüzyılın müzik kültüründe temel bir rol oynamış olsa da, Bottesini'nin kompozisyon tarzını belirleyen diğer etkenleri de dikkate almak çok önemlidir. Bottesini'nin ilham aldığı diğer müzik stillerinin incelenmesiyle, kompozisyon tarzının ve diğer müzik geleneklerinden aldığı farklı etkilerin anlaşılması mümkündür. Bu araştırmada, Bottesini'nin hayatı, en bilinen eserleri ve Fa Diyez Minör Kontrbas Konçertosu icra yönünden incelenmiştir. Konçertodaki teknik zorluklar detaylı olarak incelenerek çalışma önerileri sunulmuş, böylece araştırmacılara yol gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu uygulamaların birden fazla çalışma önerileri sunularak eseri ele alan müzisyenlere alternatif çalışma yöntemleri sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Giovanni Bottesini was considered one of the most distinguished and influential 19th century composers for the double bass. His works expanded the technical and expressive possibilities of his instrument beyond the limits expected by both composers and listeners. Today, Bottesini's compositions form part of many school curricula, orchestral auditions, solo competitions and recital programs. Among the traditional interpretations of Bottesini's double bass music, strong reliance has been placed on his influence from Italian opera. Although Italian opera played a fundamental role in the musical culture of the nineteenth century, it is crucial to consider other influences that influenced Bottesini's style of composition. By examining other musical styles from which Bottesini was inspired, it is possible to understand his composition style and influences he took from other musical traditions In this research, Bottesini's life, his best-known works and F sharp minor double bass concerto were examined in terms of performance. The technical difficulties in the concerto were examined in detail, and study suggestions were presented, thus it was aimed to guide the researchers. It is intented to provide alternative working methods to the musicians who deal with the work by presenting more than one study suggestions of these applications.