Developing conservation principles for the adaptation of modern heritage to contemporary life: Maliye Evleri in Ankara
Modern mirasın çağdaş yaşama adaptasyonunda koruma prensiplerinin geliştirilmesi: Ankara Maliye Evleri
  1. Tez No: 801711
  2. Yazar: KÜBRA EKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AYKAÇ LEIDHOLM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Modern yapılar yapıldığı dönemin gerekliliklerine karşı işlevsel yaklaşımıyla yepyeni bir döneme geçişi temsil ettiği için birçok özelliğe ve değerlere sahiptir. Fakat sahip olduğu özellikler gereği bu yapı grubu birçok probleme de sahip olup terkedilme ve yıkım tehdidi ile karşı karşıyadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri, bu döneme ait yapıların çağdaş yaşam koşullarına uyum sağlayamaması ve kullanıcılarının beklentilerini karşılayamamasıdır. Modern mirasın çağdaş yaşama adaptasyonunda karşılaşılan problemler direkt olarak yapıların kullanıcılarıyla ilişkilidir. Özellikle konut yapıları, kullanıcısıyla en çok ilişki içerisinde olan mekan tiplerinden biri olması dolayısıyla kullanıcı odaklı adaptasyonda en kritik konumda olan yapı grubudur. 1956 yılında Emin Onat tarafından tasarlanan Maliye Evleri, bu adaptasyon problemi nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan önemli bir modern konut mirasıdır. Kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap verememesi günümüze adaptasyonunda zorluklar yaratmaktadır. Bu bağlamda, Maliye Evleri örneği üzerinden modern konut mirasının korunmasına yönelik kullanıcı odaklı adaptasyon stratejileri geliştirmek çalışmanın temel amacıdır. Bu amaçla bu çalışmada adaptasyon kavramı, modern konut mirasının sorunları incelenmiş; Maliye Evleri nin değerleri, sorunları ve kullanıcı beklentileri analiz edilmiş ve bu doğrultuda koruma ilke ve stratejileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modern buildings have many features and values as they represent the transition to a completely new era with its functional approach to the requirements of the time they were built. However, due to its characteristics, this building group has also many problems and is faced with the threat of abandonment and destruction. One of the most important reasons for this is the buildings from this period cannot adapt to the conditions of the contemporary life and cannot meet the expectations of their users. The problems encountered in the adaptation of modern heritage to contemporary life are directly related to the users of these buildings. In particular, housing is the building group that is in the most critical position in user-oriented adaptation, as it is the type of building that is most in contact with its user. Maliye Evleri, designed by Emin Onat in 1956, is a significant modern housing heritage facing the danger of demolishment because of this problem. The inability to respond to the needs of its users creates challenges in the adaptation of Maliye Evleri to requirements of today. In this context, this thesis aims to develop user-oriented adaptation strategies for the conservation of modern housing heritage through Maliye Evleri case. For this purpose, in this study, the concept of adaptation and the problems of modern housing heritage are examined; the values, problems and user expectations of Maliye Evleri are analyzed, and conservation principles and strategies are developed accordingly.