Examining the sexist language use and views of early childhood teachers
Okul öncesi öğretmenlerinin cinsiyetçi dil kullanımlarının ve cinsiyetçi dil kullanımına yönelik görüşlerinin incelenmesi
- Tez No: 801732
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin cinsiyetçi dil kullanımlarını araştırmak ve cinsiyetçi dil kullanımına ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmaya Ankara'daki devlet okullarında görev yapan 10 okul öncesi öğretmeni dahil edilmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemi kapsamında bir olgu bilim çalışması olarak yürütülmüştür ve veriler yaratıcı yazma etkinliği ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın bulguları okul öncesi öğretmenlerinin cinsiyetçi dili, dilsel ayrımcılık ve iletişim farklılıkları olmak üzere iki farklı şekilde tanımladıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca katılımcılar Türkçedeki cinsiyetçiliğe dikkat çekmişler ve dilde cinsiyetçiliğe sebep olan etkenlere dair görüşlerini paylaşmışlardır. Mevcut çalışma aynı zamanda okul öncesi öğretmenlerinin, kelimelerin davranış üzerindeki etkisi gibi çeşitli nedenlerle toplumdaki cinsiyetçi dil kullanımının kesinlikle azaltılması gerektiğini düşündüklerini ortaya koymuştur. Öte yandan, bazı katılımcıların cinsiyetçi dil kullanımının azaltılması konusunda tereddütleri olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın bulguları, cinsiyetçi dil kullanımının çocuklar üzerindeki etkilerine ve erken çocukluk ortamında cinsiyetçi dil kullanımının azaltılmasına ilişkin öğretmenlerin görüşlerini de ortaya koymuştur. Çalışmadan elde edilen bir diğer bulgu ise, okul öncesi öğretmenlerinin günlük yaşamlarında ve erken çocukluk ortamlarında cinsiyetçi dil kullanımına ilişkin öz değerlendirmeleri ve yaratıcı yazma çalışmalarında cinsiyetçi dile nasıl yer verdikleri ile ilgilidir. Buna göre, öğretmenlerden bazıları cinsiyetçi dil kullanmadığını düşünürken, diğer öğretmenlerin cinsiyetçi dil kullanımları sosyal etkileşim ve dil kullanım alışkanlıklarından etkilenmektedir. Ancak yaratıcı yazma etkinliğinden elde edilen bulgular, tüm okul öncesi öğretmenlerinin yazılarında kelime, cümle ve söylem düzeylerinde cinsiyetçi dili kullandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore the sexist language use of early childhood teachers and reveal their views on sexist language use. Ten early childhood teachers working in public kindergartens in Ankara, Türkiye were included in the study. A qualitative phenomenological study was conducted, and the data was collected through creative writing activity and a semi-structured interview. The findings showed that early childhood teachers defined sexist language in two ways, as discrimination in language and communication differences. All of the participants also expressed their views about sexism in Turkish and what causes sexism in language. The present study also revealed that early childhood teachers think that sexist language use in society definitely needs to be reduced for some reasons. However, a few early childhood teachers have doubts about changing sexist language use. The findings of the study also indicated teachers' views on the effects of sexist language use on children as well as their views on reducing sexist language use in early childhood settings. Another finding from the research was related to participants' self-evaluations regarding the use of sexist language in their daily lives and early childhood settings and how they included sexist language in their creative writing. Accordingly, some teachers think they do not use sexist language, while others' sexist language use is affected by social interaction and language use habits. However, findings from the creative writing activity indicated that all early childhood teachers included sexist language in their writings at the word, sentence, and discourse levels.