Hastanemiz Çocuk Kardiyoloji Kliniğinde takip edilen mitral kapak prolapsusu tanılı hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients diagnosed with mitral valve prolapse followed in our hospital's Pediatric Cardiology Clinic
- Tez No: 943296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE USTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mitral kapak prolapsusu (MKP), mitral kapakların atriyuma doğru dalgalanmasıdır. Genellikle iyi seyirlidir ancak nadir durumlarda, ani kardiyak ölüm, endokardit veya ile sonuçlanabilir. Genellikle kardiyak oskültasyon sırasında belirlenir. Tanıyı doğrulamada ekokardiyografi kullanılır. Bu çalışmada MKP tanısı alan 0-18 yaş arasındaki hastaların incelenmesi ile bu hastalığa sebep olabilecek faktörlerin, hastalığı yönetimi ve takibinde dikkat edilmesi gereken noktaların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniğine başvuran ve Mitral Kapak Prolapsusu tanısı alan hastaların verileri incelenerek retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, mitral yetersizlik (MY) eşlik edip etmeme durumu, MY varsa düzeyi, yapılan elektrokardiyogram, ekokardiyografi, holter EKG sonuçları, mitral annular disjunction (MAD) seviyeleri, eşlik eden ek bir fizik muayene (FM) bulgusu ya da ekokardiyografide tespit edilen ek bir bulgusu olup olmaması durumları incelendi. Veriler toplanırken, hastane bilgi yönetim sisteminden yararlanıldı. Bu araştırmada elde edilen verilerin analizinde IBM-SPSS Statistics 25.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Mitral Valve Prolapse (MVP) is the billowing of the mitral valve leaflets into the atrium. It is generally benign in nature; however, in rare cases, it may lead to sudden cardiac death or endocarditis. MVP is often detected during cardiac auscultation, and echocardiography is used to confirm the diagnosis. This study aims to identify potential contributing factors to MVP and determine the key points to consider in the management and follow-up of patients diagnosed with MVP between the ages of 0 and 18. The study was conducted by retrospectively analyzing data from patients diagnosed with Mitral Valve Prolapse who presented to the Pediatric Cardiology Outpatient Clinic of Samsun Training and Research Hospital. Patient characteristics such as age, sex, presence and severity of mitral regurgitation (MR), results of electrocardiograms (ECG), echocardiograms, Holter ECGs, levels of mitral annular disjunction (MAD), as well as any accompanying physical examination findings or additional echocardiographic findings, were evaluated. Data collection was conducted using the hospital's information management system.