Lean management: A study in a Moroccan hospital
Yalın yönetim: Faslı bir hastanede bir araştırma
  1. Tez No: 801785
  2. Yazar: AYOUB BOUSSIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL ÖZKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin konusu, hastaneler için verimsizliğe neden olan her türlü israf ve düzensizliği ortadan kaldırarak sürekli iyileştirmeyi hedefleyen Yalın Yönetim yaklaşımıdır. Bu çalışma, Yalın Yönetim ile ilgili en yaygın verimsizlik basamaklarının anlaşılmasını ve kategorize edilen yedi atığın bir Fas Hastanesinde önceliklendirilmesini amaçlamaktadır. Daha spesifik olarak, bu çalışma, sağlık hizmetlerindeki israfların belirlenmesini ve sağlık kuruluşlarında yalın yönetim uygulamalarını kullanarak uygulayıcılara ve israfı ölçmek ve azaltmak için öneriler geliştrimeyi içerir. Bu hedeflere ulaşmak için, bu çalışmada tanımlayıcı araştırma türü ve kantitatif araştırma metodu kullandık. Araştırmanın hedeflenen katılımcıları hastane personeliydi, ancak araştırmaya sıklıkla hemşireler katıldı. Çalışmada 100 geçerli anket toplandı, bu nedenle analiz bu katılımcılarla sınırlıdır. Araştırma sorularının cevabını bulmak için betimsel analiz, ortalama analizi, crosstab, ve ki-kare gibi farklı istatistiksel testler kullanıldı. Hastanelerde en çok rastlanan israf noktaları tespit edilerek bunlar görülme sıklığına göre sıralandı. Sonuç olarak, hastane yönetimi, iş akışını iyileştirmek ve etkinliği artırmak için değer katmayan işlemlerin ve en yaygın görülen israf türlerinin azaltılmasına öncelik vermelidir
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is the Lean Management approach, which aims to achieve continuous improvement and eliminate any types of waste and irregularity that cause ineffectiveness for hospitals. This study aims to understand the most common wastes regarding Lean Management and prioritize seven categorized wastes in Morocco Hospital. More specifically, this involves determining the waste in healthcare and giving practitioners a practical way of measuring and decreasing waste using lean management practices across health organizations. To achieve these goals, we used a descriptive research type and quantitative research methods in this study. The targeted respondents of the study were hospital staff, but nurses participated in the research frequently. We collected 100 valid surveys, so the analysis was limited to these participants. Different statistical tests such as descriptive analysis, mean analysis, cross-tab, and chi-square were used to find the answer to the research questions. We ordered seven types of waste and found the most common waste in hospitals. As a result, hospital management may review their process to reduce the most common types of waste, to improve workflow and increase efficiency.