Doğum sonu dönemde verilen online emzirme danışmanlığının emzirme davranışı üzerine etkisi
The effect of online breastfeeding counseling on breastfeeding behavior in the postpartum period
  1. Tez No: 801809
  2. Yazar: BEYZA AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DEMİRGÖZ BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışma, doğum sonrası dönemde online emzirme danışmanlığının emzirme öz yeterliliği ve ek gıdaya başlama zamanı üzerine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Mayıs 2022- Kasım 2022 tarihleri arasında, Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesinde araştırmaya alınma kriterlerine uyan katılımcılar ile yapılan randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Çalışma, alınma kriterlerine uyan 94 anne ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında literatür doğrultusunda hazırlanan Tanıtıcı Bilgi Formu, Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği Kısa Form ve Emzirme Danışmanlığı Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %60,6'sı 17-24 yaş grubu, %39,4'ü ortaöğretim mezunudur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to examine the effect online breastfeeding counseling on breastfeeding behavior in the postpartum period and the time of starting solid food. Materials and Methods: The research is a randomized controlled experimental study conducted between May- November 2022 in Ankara City Hospital Gynecology and Obstetrics Hospital with participants who met the inclusion criteria. The study was conducted with 94 mothers who met the inclusion criteria. Data Collection Form, Breastfeeding Self- Efficacy Scale Short Form and Breastfeeding Counseling Evaluation Form were used to collect data. Findings: 60.6% of the participants are in the 17-24 age group, 39.4% are secondary school graduates. All of the participants are primiparous.