Mikro işletmelerin e-ticarete bakış açıları ve karşılaştıkları sorunlar: Perakendecilik sektörüne yönelik bir uygulama
Perspectives of micro-enterprises to e-commerce and the problems they face: An application for the retail industry
- Tez No: 801933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gelişimi ve değişimi hızlı bir şekilde gerçekleşen teknoloji beraberinde de çeşitli alanları etkilemektedir. Bu etki alanlarından biri ise elektronik ticaret olmuştur. Elektronik ticaret küçük ve orta ölçekli işletmeler için pazarda yer edinme ve rakiplerine karşı başarı sağlamalarında işletmeler için en büyük destekçilerden biri haline gelmiştir. Bunun beraberinde elektronik ticarette yerini almak isteyen ya da faaliyet gösteren işletmeler bazı sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, perakende sektöründe faaliyet gösteren mikro ölçekli işletmelerin elektronik ticarete olan yaklaşımları ve karşılaştıkları sorunları tespit etmektir. Çalışma kapsamında araştırmanın evrenini Kütahya ilinde perakende sektöründe faaliyet gösteren mikro ölçekli işletmeler oluşturmaktadır. Araştırmada veriler anket yöntemi kullanılarak toplanmış ve anketler yüz yüze görüşme şeklinde uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre işletmeler, müşterilerin e-ticaret sitelerinde pazarlık yapamaması, ürünler ile fiziksel olarak temas kuramamaları ya da müşterilerin bir ürünü satın alırken yüz yüze iletişim kuramadıkları için elektronik ticareti tercih etmediklerini düşünmektedirler. Aynı zamanda pazaryeri sitelerinde satış tahsilat sürelerinin uzunluğu, kargo firmalarından kaynaklı olumsuzluklar, e-ticaret sitelerine ürün yükleme, geliştirme vb. aşamalarda karşılaştıkları zorluklar ve zaman kısıtlaması işletmelerin elektronik ticarette karşılaştıkları diğer sorunlardır.
Özet (Çeviri)
Technology, which develops and changes rapidly, also affects various fields. One of these areas of influence has been electronic commerce. Electronic commerce has become one of the biggest supporters for small and medium-sized businesses in gaining a place in the market and achieving success against their competitors. In addition to this, businesses that want to take their place in electronic commerce or operate in electronic commerce face some problems. The aim of the study is to determine the approaches of micro-scale enterprises operating in the retail sector in Kütahya to electronic commerce and the problems they encounter. Within the scope of the study, the universe of the research consists of micro-scale enterprises operating in the retail sector in Kütahya. In the research, the data were collected using the questionnaire method and the questionnaires were applied in the form of face-to-face interviews. According to the results obtained, businesses think that they do not prefer electronic commerce because customers cannot bargain on e-commerce sites, cannot physically contact with products, or because customers cannot communicate face-to-face while purchasing a product. At the same time, the length of sales collection periods on the marketplace sites, the negativities caused by the cargo companies, product uploading, development etc. to the e-commerce sites. The difficulties and time constraints encountered in the stages of e-commerce are the other problems faced by the enterprises.