Seçilmiş ülkeler için yüksek teknolojili ürün ihracatının belirleyicileri
Determinants of high-tech exports for selected countries
- Tez No: 801934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
21. yy.da küreselleşmenin etkisiyle ülkeler arası rekabet artmaktadır. Artan bu rekabet ile birlikte ülkeler için teknoloji kavramı da daha önemli hale gelmiştir. Ülkeler için yüksek teknolojili ürünler, katma değerli ithalat ve ihracatta etkinlik, büyümenin sürdürülebilirliği açısından önemli faktörlerdendir. Bu sebeple yüksek teknoloji belirleyicileri önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışmada 2010-2019 yılları arası seçilmiş 105 ülke için panel veri analizi yapılmış ve sistem- GMM yöntemi seçilmiştir. Bu analizle yüksek teknoloji belirleyicilerinin yüksek teknoloji ihracatı üzerinde ki etkisi ölçülmüştür. Analizde bağımlı değişken yüksek teknoloji ihracatı, bağımsız değişkenler ise eğitim endeksi, doğrudan yabancı yatırımlar, dışa açıklık oranı, GSYİH ve patent başvurularıdır. Analiz sonucunda yüksek teknoloji ihracatının bir gecikmeli değeri olan L.lnYTI bağımlı değişkeni sistem GMM modellerinde %1 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. One step GMM modeline göre, yüksek teknoloji ihracatı ile bağımsız değişkenler arasında %1 düzeyinde anlamlılık mevcuttur. Two step GMM modeline göre yüksek teknoloji ihracatının eğitim endeksi, doğrudan yabancı yatırımlar, ticari açıklık değişkenleri ile %1 istatistiksel olarak pozitif ve anlamlı ilişkisi tespit edilmiştir. Bununla birlikte two- step GMM modelinde yüksek teknoloji ihracatının GSYİH ve patent başvuruları ile arasında %5 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif ilişki mevcuttur.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, the competition between countries has been increasing with the effect of globalization.With this increasing competition, the concept of technology has also become more important for countries.High-tech products and efficiency in valueadded imports and exports are important factors for a country's sustainability of growth.Therefore, high-tech determinants have become an important research topic. In this study, panel data analysis was performed for 105 selected countries between 2010 and 2019, and the system-GMM method wasselected.With this analysis, the effect of high-tech determinants on high-tech exports was measured.The dependent variable in the analysis is high technology exports, while the independent variables are the education index, foreign direct investments, foreign openness rate, GDP, and patent applications. As a result of the analysis, the dependent variable L .lnYTI, which is a delayed value of high-tech exports, was found to be significant at the level of 1% in system GMM models.According to the one-step GMM model, there is a level of 1% significance between high-tech exports and independent variables.According to the two-step GMM model, a 1% statistically positive and significant relationship was found between the education index of high-tech exports, foreign direc investment, and foreign openness rate variables.In the two-step GMM model, there is also a positive relation ship between hightech exports, GDP, and patent applications that is statistically significant at 5%.