Standard essential patents implementations in the European Union
Avrupa Birliği'nde standarda esas patent uygulamaları
- Tez No: 801977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AŞÇIOĞLU ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Standarda esas patentler (SEP'ler) standartlara dahil edilen patentli teknolojilerdir ve pazarda uyumluluk ve ölçek ekonomisi sağlarlar. SEP'ler, Avrupa Birliği (AB)'nde, Tek Pazar, dijitalleşme ve teknolojik ilerleme yönünden büyük öneme sahiptirler. Bu tez çalışmasında, AB'nin SEP'lerle ilgili politikaları irdelenmiştir; bunun için AB'nin SEP'lerle ilgili yasal düzenlemeleri, Avrupa Komisyonu'nun faaliyetleri ve SEP'lerle ilgili Avrupa Komisyonu soruşturmaları ile Avrupa Birliği Adalet Divanı kararları incelenmiştir. Çalışma sonunda, AB'de SEP kaynaklı anlaşmazlıkların ve problemlerin önemli derecede artışta olduğu; bu artışın, pazar dinamikleri ile teknolojik ilerlemeler konularında olumsuz etkileri olduğu ve mevcut AB politikalarının bu konulara çözüm bulmakta yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, AB'de, SEP alanında daha kapsamlı politikalara ve yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmada ayrıca, Türkiye'deki SEP'lerle ilgili politikalar ve uygulamalar incelenmiştir. SEP'ler Türkiye'de, endüstri ve devlet kurumları tarafından son zamanlarda üzerinde durulmaya başlanan bir alan olarak ortaya çıkmıştır ve SEP alanında daha etkili olunabilmesi için farkındalığın artırılması, bu alandaki çalışmaların yoğunlaştırılması ve paydaşlar arası işbirliği gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Standard essential patents (SEPs) are the patents related to patented technologies that are incorporated in standards and they ensure interoperability, compatibility and economies of scale in the market. SEPs have critical importance for the Single Market, digitalisation and technological advancement in the European Union (EU). This thesis explores the SEP related policies of the EU through investigating SEP related legal instruments, European Commission's actions, European Commission's SEP related investigations and the Court of Justice of the EU rulings. The study shows that SEP related disputes and problems have been increasing in the EU significantly and this increase has adverse effects on the market dynamics and technological developments where current EU policies remain inadequate in finding solutions. There is a need of a comprehensive SEP policy development and legal certainty in the SEP area in the EU. In this study, the SEP related policies and implementations in Türkiye are also examined. SEP is a newly explored area by the industry and the government institutions in Türkiye; intense focus, awareness increase and collaboration amond entities are required to be more effective in the SEP environment.