Sporcularda ağrı takibi ve yaralanma sonrası etkilerinin araştırılmasına yönelik bir ölçme aracı geliştirilmesi
Development of a measurement tool for investigation of pain monitoring and post-injury effects in athletes
  1. Tez No: 802001
  2. Yazar: ŞEYDA ÖZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN KAFA, PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ülkemizde sporcuların sağlık durumlarını takip etmeye ve yaralanmaların sporcu üzerindeki etkilerini değerlendirmeye yarayan, geçerli güvenir bir ölçüm yöntemi bulunmamaktadır. Bu çalışmayla spor yaralanmalarının tespiti ve etkilerinin araştırılmasına yönelik bir ölçme aracı geliştirilmesi hedeflendi. Literatür taraması, uzman, paydaş ve katılımcı görüşleri ile Ağrı Tespit Diyagramı ve Yaralanma Etkilenim Ölçeği olmak üzere iki bölümden oluşan“Sporcularda Ağrı Takibi ve Yaralanma Etkilenim Ölçeği (Pain Monitoring and Injury Impact Scale for Athletes-SATYEÖ)”isimli bir ölçüm aracı geliştirildi. Aracın etkilenim ölçeği için 37 maddelik madde havuzu oluşturuldu. İçerik ve kapsam değerlendirmesi yapıldı. Ölçek çeşitli spor branşlarından 13 yaş üstü sporculara uygulandı. Pilot uygulama için 30, ana test için 148, tekrar test için 55, nihai test için 90 sporcu değerlendirildi. Ölçek yapısının belirlenmesi için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapıldı. 4 bölümlü 32 maddeli son haline getirildi. İç tutarlılık ve test-tekrar test yöntemleri ile ölçeğin güvenirliği araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In Turkish, there is no valid and reliable measurement tool for monitoring the health status of athletes and evaluating the effects of injuries on athletes. With this study, we aimed to develop a measurement tool for the detection of sports injuries and the investigation of their effects. We created a measurement tool called“Pain Monitoring and Injury Impact Scale for Athletes-PAMIIS”, which consists of two parts: A pain Detection Diagram and an Injury Impact Scale. It was designed upon expert, stakeholder, and participant opinions and a literature review. An item pool of 37 items was created for the scale. The content and scope of the tool were checked. The scale was applied to athletes over the age of 13 from various sports branches. 30 athletes were evaluated for the pilot test, 148 for the main test, 55 for the retest, and 90 for the final test. Exploratory and confirmatory factor analyzes were performed to determine its structure. It was finalized with 4 sub-sections and 32 items. The reliability of the scale was investigated with internal consistency and test-retest methods.