Farklı alt yüz yüksekliklerinde dudak pozisyonun görsel algısının değerlendirilmesi: göz izleme çalışması
Evaluation of visual perception of lip position at different lower face heights: an eye tracking study
- Tez No: 802002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN DİNDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Farklı Alt Yüz Yüksekliklerinde Dudak Pozisyonun Görsel Algısının Değerlendirilmesi: Göz İzleme Çalışması Amaç: Çalışmamızın amacı, farklı alt yüz yüksekliklerinde dudak pozisyonun görsel algı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Farklı dudak pozisyonlarını değerlendirmede ortodontistler ile meslekten olmayan bireyler arasındaki görsel algı farklarının anlaşılması çalışmanın ikincil amacıdır. Yöntem: Çalışma için Ege Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden 15-18 yaş arasındaki bireylere ait, 4 kadın ve 4 erkek profil fotoğrafı sefalometrik ölçümler ve anket çalışması aşamaları sonucunda belirlenmiştir. 8 fotoğraf, 5 dudak pozisyonu (Ricketts'in E düzlemine göre 6 mm geride, 3 mm geride, ideal pozisyonda, 3 mm ileride, 6 mm ileride olacak şekilde), 3 dik yön gelişim grubu (Hipodiverjan, normodiverjan ve hiperdiverjan) meydana getirecek şekilde Adobe Photoshop CS4 (Adobe Systems, San Jose, Calif) yazılımı kullanılarak modifiye edilmiş, 120 fotoğraf elde edilmiştir. 120 fotoğraf, 29 meslekten olmayan birey ve 25 ortodontiste sunulmuş, katılımcıların göz hareketleri Eyelink 1000 Plus (SR Research, Ottawa, Ontario, Canada) göz izleme cihazı ile kaydedilmiştir. Oturum sonunda katılımcıların gördükleri fotoğrafları çekicilik açısından oylamaları istenmiştir. Görsel dikkat parametreleri olarak; ilk fiksasyona kadar geçen süre(ms), ilk fiksasyon süresi(ms), fiksasyon sayısı ve toplam bakış yüzdesi parametreleri kullanılmıştır. Parametreler, 7 adet yüz ilgi alanı (Alın, göz, burun, dudak, alt yüz, çene ucu ve diğer) belirlenerek analiz edilmiştir. Görsel dikkat parametreleri ve çekicilik skorlarının analizinde tekrarlayan ölçümler ANOVA testi kullanılmış, Post-hoc Bonferoni testi ile gruplar arası farklar tespit edilmiştir. Görsel dikkat parametreleri ile çekicilik skorları arasındaki ilişki Pearson korelasyon katsayısı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: 4 görsel dikkat parametresinden yalnızca ilk fiksasyona kadar geçen süre parametresinde farklı dik yönlerdeki dudak pozisyonu grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Hipodiverjan dik yön grubunda dudak pozisyonu 3 mm ileride olan grupta yapılan ilk fiksasyona kadar geçen süre ve 3 mm geride olan grupta yapılan ilk fiksasyona kadar geçen süreden daha uzundur (p=0,003). Normodiverjan grupta 3 mm ileride dudak grubunda yapılan ilk fiksasyona kadar geçen süre 6 mm ileride dudak grubuna yapılan ilk fiksasyona kadar geçen süreden anlamlı derecede daha fazladır (p=0,018).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of lip position on visual perception at different lower facial heights. The secondary aim of the study was to understand the differences in visual perception between orthodontists and lay individuals in evaluating different lip positions. Method: For the study, 4 female and 4 male photographs of individuals aged 15-18 years were selected from the archive of Ege University, Department of Orthodontics after cephalometric measurements and questionnaire survey. The 8 photographs were modified using Adobe Photoshop CS4 (Adobe Systems, San Jose, Calif) software to create 5 lip positions (6 mm behind, 3 mm behind, ideal position, 3 mm forward, 6 mm forward relative to Ricketts' E plane), 3 vertical directional development groups (Hypodivergent, normodivergent and hyperdivergent) and 120 photographs were obtained. The group with normodivergent upright development, in which the lips were positioned in the ideal position according to Ricketts' E line, was accepted as the control group. The 120 photographs were presented to 29 lay individuals (15 females, 14 males) and 25 orthodontists (13 females, 12 males), and the eye movements of the participants were recorded with an Eyelink 1000 Plus (SR Research, Ottawa, Ontario, Canada) eye tracking device. At the end of the session, the participants were asked to rate the photos they saw in terms of attractiveness. Time to first fixation (ms), first fixation duration (ms), fixation count and dwell time percentage were used as visual attention parameters. The distribution of the parameters on the faces was analyzed by determining 7 facial areas of interest (forehead, eyes, nose, lips, lower face, chin tip and other). Repeated measures ANOVA test was used in the analysis of visual attention parameters and attractiveness scores, and the differences between groups were determined with the Post-hoc Bonferoni test for the significant measurements. The relationship between visual attention parameters and attractiveness scores was evaluated using Pearson correlation coefficient. Results: Among the 4 visual attention parameters, only the time to first fixation parameter showed a statistically significant difference between the lip position groups in different upright orientations. In the hypodivergent upright group, the time to first fixation in the group with a lip position 3 mm forward was longer than the time to first fixation in the group with a lip position 3 mm behind (p=0,003). In the normodivergent group, the time to first fixation in the 3 mm forward lip group was significantly longer than the time to first fixation in the 6 mm forward lip group (p=0,018).