Mutfak departmanlarında çalışan kadın aşçıların dayanıklılığının otel işletmelerinde verimlilik algısına etkisi: İstanbul örneği
The effect of resilience of female chefs working in kitchen departments on efficiency perception in hotel businesses: The case of Istanbul
  1. Tez No: 802040
  2. Yazar: SAFA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ PEKERŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Profesyonel mutfaklar cinsiyet ayrımcılığına örnek teşkil eden mekanlar olarak görülmektedir. Kadınların istihdam için erkeklere oranla daha az tercih edildiği otellerdeki profesyonel mutfaklarda, kadınların dayanıklılık düzeylerinin verimliliklerine ve işletmelerin performanslarına olumsuz etki sağlayacağı düşüncesi sektördeki en temel problemlerden biridir. Çalışmanın amacı; İstanbul'daki beş yıldızlı otel işletmelerinin mutfak departmanlarında çalışan kadın aşçıların dayanıklılık düzeylerinin işyerinde algıladıkları verimlilik düzeyleri üzerindeki etkisinin ortaya çıkartılması ve incelenmesidir. İstanbul ilinde 2021 yılında faaliyet gösteren beş yıldızlı turizm işletme belgeli otel sayısının 116 olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda olasılığa dayalı örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfî yöntem ile seçilen 395 kadın aşçı ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda; kadın aşçıların dayanıklılık ölçeğinden elde ettiği puanlar ile yaş, medeni durum, gelir düzeyi, eğitim durumu ve çalışma süresi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan kadın aşçıların verimlilik ölçeğinden elde ettiği puanlar ile yaş, medeni durum, gelir düzeyi ve eğitim durumu değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Professional kitchens are seen as places that exemplify gender discrimination. In professional kitchens in hotels, where female employees are less preferred for employment than male employees, the idea that females resilience levels will have a negative impact on their efficiency and the performance of businesses is one of the most fundamental problems in the sector. The aim of the study was to reveal and examine the effect of the resilience levels of female chefs working in the kitchen departments of five-star hotel establishments in Istanbul on their perceived efficiency levels in the workplace. It was determined the number of five-star hotels with tourism business certificate operating in Istanbul in 2021 was 116. In this context, a survey was conducted with 395 female chefs selected by simple random method from probability-based sampling methods. As a result of the research, it was determined that there was no significant difference between the scores obtained by the female chefs from the resilience scale and the variables of age, marital status, income level, education level and working time. It was determined that there was no significant difference between the scores obtained by the female chefs participating in the study from the efficiency scales and the variables of age, marital status, income levels and education levels.