İşkolikliğin çalışan mutluluğu üzerine etkisi ve iş stresinin aracılık rolü: Göller Bölgesi 4 ve 5 yıldızlı oteller üzerine bir araştırma
The mediating role of job stress in the effect of job stress on workaholism: A study on 4 and 5 star hotels in the Lakes Region
  1. Tez No: 770480
  2. Yazar: BİLAL KARASAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY KİLİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı Göller Bölgesinde yer alan 4 ve 5 yıldızlı otellerde işkoliklikle iş stresi arasındaki ilişkinin incelenmesi, konaklama işletmelerinin ilgili departmanlarında çalışan personelin işkoliklik düzeyinin tespit edilerek değerlendirilmesidir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde stres ve iş stresi kavramı çerçevesi ele alınmıştır. İkinci bölümde işkoliklik kavramının teorik çerçevesi belirtilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntem kısmı bulunmaktadır ve ölçek bulgularına yer verilmiştir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır.Çalışmada işkoliklikle iş stresi daha önceden Türkçeye uyarlanmış, ölçeklerle ölçülmüştür. İşkolikliği ölçmek için Schaufeli, Taris ve Bakker (2006) tarafından geliştirilen, 17 maddeli, iki boyuttan oluşan (aşırı çalışma ve kompulsif çalışma) DUWAS işkoliklik ölçeği kullanılmıştır. İş stresinin ölçümü için House ve Rizzo (1972) tarafından geliştirilmiş 7 maddeden ve tek boyuttan oluşan iş stresi ölçeği kullanılmıştır. Mutluluk ölçeği (Öznel İyi Oluş Ölçeği) , araştırmada kullanılacak duygusal iyi oluş ölçeği Psychiatric Research UNIT, WHO Collaborating Center for Mental Health, Frederiksborg General Hospital tarafından geliştirilen ve işyeri için Alparslan (2016) tarafından uyarlanmış ölçek kullanılmıştır. Bu çalışmanın evrenini Burdur ve Isparta illerinde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel çalışanları oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi uygulanan 250 anket içerisinden, 118 adet geçerli anket çeşitli analizler yardımıyla değerlendirilmiştir. Araştırmaya dâhil edilen katılımcıların işkoliklik ve iş stresi düzeylerinin orta düzeyde (3.3263) olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca işkolikliğin mutluluk üzerine pozitif veya negatif bir etkisi tespit edilmemiştir. İşkoliklik ve iş stresi cinsiyet ve medeni durum gibi değişkenlere bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. İşkoliklik, konaklama işletmelerinde departmanlar arasında farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. En fazla işkolik ve iş stresi mutfak ve teknik serviste görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between workaholism and work stress in 4 and 5 star hotels in the Lakes Region, to determine and evaluate the workaholism level of the employees in the departments of the accommodation establishments. The thesis consists of three parts. In the first chapter, the conceptual framework of stress and work stress is discussed. In the second part, the theoretical and conceptual framework of the concept of workaholism is stated. In the third part, the findings of the survey study carried out to achieve the purpose of the research are given. In this study, quantitative research method was used, workaholism and work stress were measured with valid and reliable scales that were previously adapted to Turkish. To measure workaholism, the 17-item, two-dimensional (overwork and compulsive work) DUWAS workaholism scale developed by Schaufeli, Taris, and Bakker (2006) was used. For the measurement of job stress, the job stress scale consisting of 7 items and one dimension developed by House and Rizzo (1972) was used. The weal-scale (Subjective Well-Being Scale) was developed by Psychiatric Research UNIT, WHO Collaborating Center for Mental Health, Frederiksborg General Hospital and adapted for the workplace by Alparslan (2016). The population of this study consists of employees of 4 and 5 star hotels operating in the provinces of Burdur and Isparta. According to the population, 118 valid questionnaires were evaluated with the help of various analyzes. It was concluded that the workaholism and work stress levels of the participants included in the study were at a medium-level (3,3263). In addition, no positive or negative effects of workaholism on weal was detected. It has been determined that workaholism and work stress have no effect on variables such as gender and marital status. It has been determined that workaholism differs between departments in accommodation businesses. The most workaholic and work stress were seen in the kitchen and technical service.