TIMSS 2019 sekizinci sınıf matematiğe yönelik güven ölçeğinin hizalama metoduna göre ölçme değişmezliğinin incelenmesi
Investigation of measurement invariance of TIMSS 2019 eighth grade mathematics confidence scale by alignment method
- Tez No: 802105
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada TIMSS uygulamasında yer alan duyuşsal özelliklerden biri olan matematiğe yönelik güven ölçeği puanları araştırılmıştır. Araştırmada TIMSS 2019 sınavına katılan sekizinci sınıf öğrencilerinin cevapladığı öğrenci anketlerinden matematiğe yönelik güven ölçeği verileri ele alınmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın amacı TIMSS 2019 sınavına katılan sekizinci sınıf öğrencilerinin matematiğe yönelik güven ölçeği puanlarının belirlenen ülkelere göre ölçme değişmezliğinin incelenmesidir. İlişkisel tarama modelinde olan bu araştırma farklı kültürleri temsil etmesi açısından yedi ülke (Şili, Hong Kong, İsrail, Katar, Rusya, Türkiye ve İngiltere) üzerinde yürütülmüştür. Ülkelerin birbirleriyle karşılaştırılmasında önem arz eden ölçme değişmezliği bir geçerlik araştırmasıdır. Çalışmada ölçme değişmezliği çoklu grup doğrulayıcı faktör analizi (ÇGDFA) ve hizalama metodu kullanılarak test edilmiştir. Çoklu grup doğrulayıcı faktör analizine ait bulgular incelendiğinde matematiğe yönelik güven ölçeğinin yapısal, metrik ve kısmi ölçek değişmezliğini sağladığı görülmüştür.“Matematikte genellikle iyiyimdir”,“Matematik birçok sınıf arkadaşıma göre bana daha zor gelir”ve“Zor matematik problemlerini çözmede iyiyimdir”maddelerinin kısmi ölçek değişmezliğini sağladığı bulunmuştur. Hizalama yöntemine ait bulgularda ise model için değişmezliği sağlamayan gruplar faktör yükleri için %39,68; kesişimler için %46,03 bulunmuştur. Değişmezliği sağlamayan grupların ortalaması ise %42,86 bulunmuştur. Bu değer önerilen sınırların üzerinde olduğundan dolayı hizalama yönteminde matematiğe yönelik güven ölçeğinin ölçme değişmezliği istenen düzeye ulaşmamıştır. Hizalama yönteminde parametreler değişmezlik indeksleri gibi olmadığı için ölçme değişmezliği sağlanmasa bile parametreler yorumlanabilir. Hizalama yönteminde matematiğe yönelik güven ölçeği için tüm kriterler birlikte değerlendirildiğinde faktör yüklerine göre“Matematik güçlü yönlerimden biri değildir”maddesi değişmezlik düzeyi en yüksek maddedir. Kesişimlere göre“Matematik birçok sınıf arkadaşıma göre bana daha zor gelir”ve“Zor matematik problemlerini çözmede iyiyimdir”maddeleri değişmezlik düzeyi en yüksek maddelerdir. Hem faktör yükleri hem kesişimlere göre“Öğretmenim bana matematikte iyi olduğumu söyler”maddesi değişmezlik düzeyi en düşük maddeyi ifade etmektedir. Araştırmanın sonucunda sekizinci sınıf öğrencilerinin matematiğe yönelik güvenini ölçmeyi amaçlayan söz konusu ölçeğin ÇGDFA ile yedi ülke arasında yapısal ve metrik değişmezliği sağladığı; ölçeğin üç madde için ise kısmi ölçek değişmezliğini sağladığı bulunmuştur. Hizalama metoduna göre ölçme değişmezliğinin sağlanmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Diğer bir deyişle matematiğe yönelik güven ölçeğinin yedi ülke için eşdeğer olmadığı söylenebilir. Dolayısıyla bu ülkeler için matematiğe yönelik güven puanlarının karşılaştırılmasında bu durum dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, confidence scale scores for mathematics, which is one of the affective features in the TIMSS application, were investigated. In the research, the data of the confidence scale in mathematics from the student questionnaires answered by the eighth grade students who participated in the TIMSS 2019 exam were discussed. In this direction, the aim of the research is to examine the measurement invariance of the eighth grade students' mathematics confidence scale scores who participated in the TIMSS 2019 exam according to the determined countries. This research, which is in the relational screening model, was conducted on seven countries (Chile, Hong Kong, Israel, Qatar, Russia, Turkey and England) in order to represent different cultures. Measurement invariance, which is important in comparing countries with each other, is a validity study. In the study, measurement invariance was tested using multiple group confirmatory factor analysis (MGCFA) and alignment method. When the findings of the multi-group confirmatory factor analysis were examined, it was seen that the confidence scale for mathematics provided structural, metric and partial scalar invariance. It was found that the items“I am generally good at math”,“Math is more difficult for me than many of my classmates”and“I am good at solving difficult math problems”provide partial scalar invariance. In the findings of the alignment method, the groups that noninvariance for the model were 39.68% for factor loadings; for intercepts, it was found 46.03%. The mean of the groups that noninvariance was found to be 42.86%. Since this value is above the recommended limits, the measurement invariance of the confidence scale for mathematics in the alignment method did not reach the desired level. In the alignment method, parameters can be interpreted even if measurement invariance is not ensured, as parameters are not like invariance indexes. When all criteria for the confidence scale in mathematics are evaluated together in the alignment method, the item“Mathematics is not one of my strengths”is the item with the highest level of invariance according to factor loadings. According to the intercepts, the items“Math is more difficult for me than many of my classmates”and“I am good at solving difficult mathematical problems”are the items with the highest level of invariance. According to both factor loadings and intercepts, the item“My teacher tells me I am good at mathematics”expresses the item with the lowest level of invariance. As a result of the research, it was found that the said scale, which aims to measure the confidence of eighth grade students in mathematics, provides structural and metric invariance between seven countries with MGCFA; It was found that the scale provided partial scalar invariance for three items. According to the alignment method, it was concluded that measurement invariance was not achieved. In other words, it can be said that the confidence scale for mathematics is not equivalent for seven countries. Therefore, this situation should be taken into account when comparing confidence scores for mathematics for these countries.