Ondalık gösterim konusunda gerçekleştirilen lisansüstü tezlerin incelenmesi
Review of postgraduate theses on decimal notation
  1. Tez No: 802157
  2. Yazar: İREM KAHRAMAN ERİBUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, ondalık gösterim konusunda hazırlanmış olan lisansüstü tezleri belirlenen kriterler (betimleyici, metodolojik vb.) doğrultusunda incelemektir. Bu amaç doğrultusunda YÖK Ulusal Tez Merkezi Veri Tabanı'nda yapılan detaylı arama neticesinde 1999-2022 yılları arasında“ondalık gösterim, ondalık sayı, ondalık ifade ve ondalık kesir”kelime öbekleri ile aratılan ve erişime açık olan; 18 adet kriter doğrultusunda incelenerek elde edilen 32 adet yüksek lisans ve 4 adet doktora tezi çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Veri analizi için nitel analiz yöntemlerinden biri olan doküman analizi kullanılmıştır. Bu inceleme sonucunda elde edilen bulgular tablolar halinde sunulmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre araştırma yapılan yıl aralığında en fazla çalışmanın (f=8) 2019 yılında yapıldığı, Gazi Üniversitesi'nde yapılan çalışma sayısını en fazla (f=5) olduğu, araştırma yöntemi olarak en çok (f=14) nitel araştırma yöntemlerini tercih edildiği, örneklem belirleme yöntemlerinin genelinin amaçlı örnekleme yöntemlerinden seçildiği, ondalık söylem olarak en çok (f=13) ondalık kesir kullanıldığı görülmüştür. Basamak kavramı açısından farklılıkları olan ondalık gösterimin kavramsal olarak öğretimi ve öğreniminde yaşanan güçlükleri kırabilmek adına öğretmen ve öğretmen adaylarının bilgi ve deneyimlerine katkı sağlayacak çalışmaların artırılması önem taşımaktadır. Veri toplama araçları incelendiğinde başarı testi, gözlem, kaygı tutum ölçeklerinin sıklıkla tercih edilmiş olduğu görülmektedir. Diğer veri toplama araçları da çalışmalarda aktif olarak kullanılmalı, özellikle durum çalışmaları ve eylem araştırmalarına ağırlık verilmelidir. Öğrencilerin ondalık gösterim konusunda zorluklarını ele alan çalışmaların artırılmasının yanı sıra, bu sorunlara hangi öğretim yöntemleri ile nasıl çözümler sunulabileceğini araştıran çalışmalara da yer verilmelidir. Çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda matematik eğitimi alanında eksik ve zayıf yönleri görmeye olanak sağlayacağı, özellikle ondalık gösterim konusuna yönelik gerçekleştirilecek çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the postgraduate theses prepared on decimal notation in accordance with the determined criteria (descriptive, methodological, etc.). For this purpose, as a result of a detailed search in the database of YOK National Thesis Centre, between the years 1999-2022, the words“decimal notation, decimal number and decimal fraction”were searched and accessible; The sample of the study consists of 32 master's and four doctoral theses, which were examined in line with 18 criteria. The criterion sampling method, which is one of the purposive sampling methods, was used in the selection of the sample. Document analysis, one of the qualitative analysis methods, was used for data analysis. The findings obtained as a result of this examination are presented in tables. According to the results of the study, the highest number of studies (f=8) were conducted in 2019, the number of studies conducted at Gazi University was the highest (f=5), and qualitative research methods were preferred most (f=14) as a research method. It has been seen that the sampling method was chosen among the purposive sampling methods in general, and the decimal fraction (f=13) was mostly used as the decimal discourse. It is important to increase studies that will contribute to the knowledge and experience of teachers and teacher candidates in order to overcome the difficulties experienced in the conceptual teaching and learning of decimal notation, which has differences in terms of the concept of digits. When the data collection tools are examined, it is seen that achievement test, observation and anxiety attitude scales are frequently preferred. Other data collection tools should also be actively used in studies, especially case studies and action researches. In addition to increasing the number of studies dealing with the difficulties of students in decimal notation, studies investigating which teaching methods and how solutions can be presented to these problems should also be included. In line with the data obtained from the study, it is thought that it will enable to see the deficiencies and weaknesses in the field of mathematics education, and will shed light on the studies to be carried out especially on the subject of decimal notation.