Altıncı sınıf öğrencilerinin ondalık gösterim konusunda problem kurma becerilerinin ve sürece ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of sixth grade students' problem-posing skills on decimal representation and their views on the process
- Tez No: 918034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ALİUSTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, 6. sınıf öğrencilerinin ondalık gösterim konusunda dört işleme yönelik problem kurma becerilerini ve problem kurma sürecine ilişkin görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel bir araştırma modeli olan durum çalışması yöntemine dayalı bu araştırmaya 6. sınıf düzeyinde 50 öğrenci katılmıştır. Araştırma verileri; araştırmacı tarafından geliştirilen yarı-yapılandırılmış problem kurma testi, serbest problem kurma testi, yarı yapılandırılmış görüşme soruları ve 6 öğrenci ile gerçekleştirilen görüşme ses kaydı verileri ile elde edilmiştir. Öğrencilerin kurduğu problemler araştırmanın amacına uygun şekilde literatürde yer alan problem kurma değerlendirme ölçütleri revize edilerek değerlendirilmiştir. Toplanan veriler, betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleriyle incelenerek kategori ve kodlara ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar, öğrencilerin yarı-yapılandırılmış ve serbest problem kurma durumları için verilen işleme uygun ve çözülebilir problemler kurabildiklerini göstermiştir. Öğrencilerin problemlerini genellikle gerçek yaşam bağlamında kurguladıkları ve problemlerinde günlük yaşamdan esinlendikleri tespit edilmiştir. Her iki problem kurma durumunda da problemlerin anlaşılır ancak dil bilgisi bakımından eksiklerin bulunduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin çoğunlukla düşük karmaşıklık düzeyinde problemler kurduğu, yüksek karmaşıklık düzeyinde çok nadir problemler kurabildikleri sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin kurdukları problemlerde bölme işlemine diğer işlemlere göre daha az yer verdikleri ve dört işlemin tamamının kullanılmasını gerektiren problemlerde zorlandıkları görülmüştür. Öğrenci görüşleri incelendiğinde ise serbest problem kurmada yarı-yapılandırılmış problem kurmaya göre daha rahat oldukları, serbest problem kurmanın öğrencilere daha fazla özgürlük tanıdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the problem posing skills of 6th grade students regarding four operations on decimal representation and their views on the problem posing process. This research, which is based on the case study method, which is a qualitative research model, was conducted with 50 6th grade students. The research data were obtained by the semi-structured problem posing test developed by the researcher, the free problem posing test, semi-structured interview questions and the audio recording data of the interviews conducted with 6 students. The problem posed by the students were evaluated by revising the problem posing evaluation criteria in the literature in accordance with the purpose of the research. The collected data were examined with descriptive analysis and content analysis methods and categories and codes were reached. The results obtained showed that the students were able to pose problems that were suitable for the given operation and solvable for the semi-structured and free problem posing situations. It was determined that the students generally constructed their problems in the context of real life and inspired their problems from daily life. It was determined that the problems were understandable in both problem posing situations but had deficiencies in terms of grammar. It was concluded that the students mostly posed problems at a low complexity level and could very rarely pose problems at a high complexity level. It was observed that students gave less importance to division operations in the problems they posed compared to other operations and had difficulty in problems that required the use of all four operations. While the students' opinions were examined, it was concluded that they were more comfortable in free problem posing than in semi-structured problem posing and that free problem posing provided more freedom to the students.