Opere diferansiye tiroid kanserli hastalarda tirotropin supresyon tedavisinin kardiyak fonksiyonlar üzerine etkileri
The effects of thyrotropin suppression therapy on cardiac functions in patients with operated differential thyroid cancer
- Tez No: 802168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYNET ALPHAN ÜÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada opere Diferansiye Tiroid Kanseri (DTK)'li hastalarda Tiroid Stimulan Hormon (TSH) supresyon tedavisinin kalp hızı varyabilitesi (heart rate variability; HRV) ve QT dispersiyonundaki (Qtd) değişimi; ritm bozuklukları ve diyastolik fonksiyonlar üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Uşak Eğitim Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'nde, 30 Haziran 2021 - 31 Aralık 2022 tarihleri arasında yapılan bu kesitsel çalışmaya total tiroidektomize DTK'li, en az bir yıldır levotiroksin (L-T4) supresyon tedavisi alan 125 hasta dahil edilmiştir. Olgular revize edilmiş Amerikan Tiroid Derneği (ATA) kılavuzu risk gruplarına göre, TSH düzeyi (i)
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the effect thyrotropin suppression therapy on cardiac functions (heart rate variability (HRV), QT dispersion, rhythm disorders and diastolic function) in differentiated thyroid cancer (DTC) patients who received total thyroidectomy. Methods: This cross-sectional study was carried out in Endocrinology and Metabolism Diseases Out-Patient Department of Uşak Training and Research Hospital between 30 June 2021 and 31 December 2022. The study included 125 patients with DTC who underwent total thyroidectomy and received L-T4 suppression therapy for at least one year. The patients were divided into three groups according to the revised American Thyroid Association Management Guidelines for thyroid nodules and DTC, those with thyroid stimulating hormone (TSH) levels