Hemşirelik eğitiminde dijital hikayeleme kullanımı
Use of digital storytelling in nursing education
  1. Tez No: 802213
  2. Yazar: MELEK OMAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ÖZKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Dijital hikayeleme yönteminin hemşirelik öğrencilerinin memnuniyeti, dijital okuryazarlık düzeyleri, grup çalışmasına yönelik tutumları ve öğretim materyalleri motivasyonları üzerinde olan etkilerini incelemek amacıyla yarı deneysel olarak yapıldı. Yöntem: Yarı deneysel olarak yapılan araştırmanın örneklem grubunu Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 2020-2021 eğitim öğretim yılında öğrenim gören birinci sınıf hemşirelik öğrencileri oluşturdu. Veri toplama süreci çevrimiçi ortamda yürütüldü. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Dijital Okuryazarlık Ölçeği (DOYÖ)”,“Öğretim Materyali Motivasyon Anketi (ÖMMA)”, Grup Çalışmasına Yönelik Tutum Ölçeği" ve Görsel Kıyaslama Ölçeği aracılığıyla toplandı. Araştırma verilerinin değerlendirilmesi, sayı ve yüzde dağılımının alınması, Pearson Ki Kare testi, varyans analizi, Mann Whitney U ve t testi kullanıldı. Bulgular: Hemşirelik öğrencilerinin büyük çoğunluğu 18-20 yaş aralığında (%.74,9), % olup büyük çoğunluğunu kadınlar (%80,7) oluşturmaktadır.Öğrencilerin %96,0'ı aile evinde ve %4'ü öğrenci yurdunda yaşamaktadır. Öğrencilerin bilgisayar kullanma düzeylerinin %62,5'inin orta düzeyde olduğu, %88,6'sının bilgisayar dersi veya sertifikası alma durumuna ilişkin hayır yanıtını verdiği, internet kullanım amaçlarının %34,1 oranında eğitsel amaçlı olduğu görülmüştür. Bilgisayar-akıllı telefon- tablet ve internet kullanma sürelerinin en az 2 saat ve en fazla 18 saat arasında olup ortalamasının 8 saat olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin grup çalışmasına yönelik tutum ölçeğine ilişkin grup öğrenimi tercihi alt boyutunun grup içi değerlendirmesinde uygulama grubunun son test puan ortalamasının anlamlı şekilde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Uygulama ve kontrol gruplarında bireysel öğrenme tercihi, grup öğrenme tercihi, grup öğreniminden rahatsızlık ön test ve son test puan ortalamalarının, öğrencilerin cinsiyetine, bilgisayar kullanma düzeylerine, bilgisayar dersi veya sertifikası alma durumlarına, bilgisayar-akıllı telefon- tablet kullanma ve internet kullanım süreleri ve internet kullanım amaçlarına göre karşılaştırılmasında grup içi ve gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı farklar olmadığı saptanmıştır. Dijital okuryazarlık ölçeği uygulama ve kontrol gruplarının alt boyut ve toplam puan ortalamalarına ilişkin gruplar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Sadece sosyal alt boyut grup içi puan ortalamaları karşılaştırıldığında uygulama grubunun ön test ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğu; kontrol grubunun ön test ve son test puan ortalamaları arasında ise fark olmadığı görülmüştür. Uygulama ve kontrol gruplarının dijital okuryazarlık tutum alt boyutu ön test ve son test puan ortalamalarının sosyodemografik özellikler ile karşılaştırılmalarında uygulama ve kontrol grubunun ön test ve son test puan ortalamasının yaş, bilgisayar akıllı telefon kullanım süresi, bilgisayar kullanım düzeyi, internet kullanım amacı, internet kullanım süresi açısından aralarında anlamlı farklar olmadığı görülmüştür.Öğretim Materyali Motivasyon Anketine ilişkin dikkat-uygunluk alt boyutu (uygulama grubu 4,17 ± 0,58; kontrol grubu 2,92 ± 0,54 ), güven-tatmin alt boyutu (uygulama grubu 3,87 ± 0,69; kontrol grubu 2,75± 0,60) ve Öğretim Materyali Motivasyon Anketi toplam puanında (uygulama grubu 4,00 ± 0,61; kontrol grubu 2,82± 0,49 ) gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmüştür. Uygulama grubunun alt boyutlar ve toplam Öğretim Materyali Motivasyon Anketi puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Uygulama grubunda yer alan kadın ve erkek öğrencilerin ÖMMA dikkat-uygunluk, güven-tatmin son test puan ortalamasının kontrol grubunda yer alan kadın ve erkek öğrencilerin puan ortalamasından anlamlı şekilde daha yüksek olduğu saptanmıştır.Görsel Kıyaslama Ölçeğine ilişkin uygulama grubunun memnuniyet ortalaması 8,24 ± 1,05; kontrol grubunun ise 4,81 ± 1,50'dir. Gruplar arasında anlamlı fark olduğu ve uygulama grubunun memnuniyet puan ortalamasının daha yüksek olduğu görülmüştür. Uygulama grubunda yer alan kadın ve erkek öğrencilerin memnuniyet puan ortalamasının kontrol grubunda yer alan kadın ve erkek öğrencilerin puan ortalamasından daha yüksek olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler; Hemşire öğrenci;dijital hikayeleme; okuryazarlık; grup çalışması; tutum ; motivasyon ; memnuniyet
Özet (Çeviri)
Purpose: It was conducted as a quasi-experimental study to examine the effect of digital storytelling method on nursing students' satisfaction, digital literacy levels, attitudes towards group work and motivation of teaching materials. Method: The sample of the quasi-experimental study consisted of first-year nursing students studying at Ege University Faculty of Nursing in the 2020-2021 academic year. The data collection process was carried out online. The data were collected through the“Descriptive Information Form”,“Digital Literacy Scale (DFLS)”,“Teaching Material Motivation Questionnaire (TCMA)”, Attitude Scale Towards Group Work" and Visual Comparison Scale. Number and percentage distribution, Pearson Chi-Square test, analysis of variance, Mann Whitney U and t test were used to evaluate the research data. Results: The majority of nursing students are between the ages of 18-20 (.74.9%), and the majority of them are women (80.7%). 96.0% of the students live in the family home and 4% in the student dormitory. It was seen that 62.5% of the students' computer usage levels were at a medium level, 88.6% of them gave no answer about taking computer courses or certificates, and 34.1% of them had educational purposes. It was determined that computer-smartphone-tablet and internet usage times were between at least 2 hours and at most 18 hours, with an average of 8 hours. In the in-group evaluation of the group learning preference sub-dimension of the students' attitude scale towards group work, it was determined that the post-test mean score of the application group was significantly higher. Individual learning preference, group learning preference, discomfort with group learning pre-test and post-test mean scores were determined by the gender of the students, their level of computer use, their status of taking computer courses or certificates, computer-smartphone-tablet usage and internet usage duration in the application and control groups. It was found that there were no statistically significant differences between and within the groups in comparison with the purpose of use. There was no significant difference between the groups regarding the sub-dimension and total score averages of the digital literacy scale application and control groups. When only the social sub-dimension in-group mean scores were compared, it was found that there was a significant difference between the pre-test and post-test mean scores of the application group; It was observed that there was no difference between the pre-test and post-test mean scores of the control group. In comparison of the digital literacy attitude sub-dimension pre-test and post-test mean scores of the application and control groups with the sociodemographic characteristics, the average of the pre-test and post-test scores of the application and control groups was determined by age, computer smartphone usage time, computer usage level, internet usage purpose, internet usage time. There was no significant difference between them in terms of Instructional Material Motivation Questionnaire's attention-appropriateness sub-dimension (application group 4.17 ± 0.58; control group 2.92 ± 0.54), trust-satisfaction sub-dimension (application group 3.87 There was a statistically significant difference between the groups in the total score of the Instructional Material Motivation Questionnaire (4.00 ± 0.61 in the application group; 2.82± 0.49 in the control group) ± 0.69 in the control group. . It was determined that the sub-dimensions and total Teaching Material Motivation Questionnaire scores of the application group were significantly higher than the control group. It was determined that the OMMA attention-appropriateness, confidence-satisfaction post-test mean scores of the male and female students in the application group were significantly higher than the mean scores of the male and female students in the control group. The satisfaction average of the application group regarding the Visual Comparison Scale was 8.24 ± 1 .05; in the control group, it was 4.81 ± 1.50. It was seen that there was a significant difference between the groups and the mean satisfaction score of the application group was higher. It was observed that the mean satisfaction score of the male and female students in the application group was higher than the average score of the male and female students in the control group, and it was statistically significant. Keywords; Nurse student; digital storytelling; literacy; team work; attitude ; motivation ; satisfaction