Ortaokul 7. sınıf matematik dersi çember ve daire alt öğrenme alanının Orff yaklaşımı ile öğretiminin akademik başarıya ve öğrenci tutumuna etkisi
The effect of Orff method on students' achievement and attitude about 'circle and circular region' sub-learning domain of 7th- grade middle school mathematics lesson
  1. Tez No: 802249
  2. Yazar: FATMA SILA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 7.sınıf matematik dersi 'Çember ve Daire' alt öğrenme alanına ilişkin kazanımların Orff Yaklaşımıyla öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına ve tutumlarına etkisini incelemektir. Çalışma 2021–2022 eğitim-öğretim yılı içinde Aksaray ili Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda okuyan 55 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın deney grubunda 27, kontrol grubunda ise 28 öğrenci bulunmaktadır. Deney grubunda dersler Orff Yaklaşımına dayalı öğretimle kontrol grubunda ise mevcut öğretim programına uygun şekilde devam etmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Akademik Başarı Testi kullanılmıştır. Akademik Başarı Testi deney ve kontrol grubuna uygulama öncesinde ön-test, uygulama sonrasında ise son-test olmak üzere iki kez uygulanmıştır. Ayrıca öğrenci tutumlarını belirlemek amacıyla Eğitim Araştırma Geliştirme Dairesi Başkanlığı (EARGED) tarafından geliştirilen ''Matematik Dersine Yönelik Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır. Tutum Ölçeği de uygulama öncesinde ön-test, uygulama sonrasında son-test olmak üzere iki defa uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre iki grubun akademik başarı testi son-test puanlarında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Bunun yanında matematik dersine yönelik tutum ölçeği son-test puanlarında da deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Sonuç olarak Orff yaklaşımı, 7.sınıf öğrencilerinin matematik dersine ilişkin akademik başarısını ve tutumlarını geliştirmede mevcut öğretim programına göre daha etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of Orff approach on secondary school 7th grade students' attitudes and academic achievement about 'Circle and Circular Region' sub-learning domain of mathematic course. The study was carried out with 55 students in a middle of Ministry of National Education in Aksaray in the academic year of 2021-2022. In this study, quasi-experimental design, which is one of the quantitative research methods, was used. There were 27 students in the experimental group and there were 28 students in the control group. In the experimental group, the lessons were based on the Orff Approach while in the control group, the lessons were continued in accordance with the current curriculum. The Academic Achievement Test developed by the researcher was used as a data collection tool. The Academic Achievement Test was used to the experimental and control groups twice as a pre-test and a post-test. In addition, the“Attitude Towards Mathematics Lesson Scale”developed by the Department of Education Research and Development was used to determine the attitudes of the students. Attitude Towards Mathematics Lesson Scale was applied twice as pre-test and post-test. The data were analyzed via SPSS package program. Findings showed that post-test academic achievement scores of the experimental group students were statistically higher than post-test academic achievement scores of control group students. Besides it was revealed that post-test attitude scores of the experimental group students were statistically higher than that of control group students. As a result, the Orff approach is more effective than the current mathematic curriculum to improving 7th- grade students' academic achievement and attitude towards the mathematics.