Bilgi ve iletişim teknolojilerinin makroekonomik faktörler üzerindeki etkileri
Information and communication technologies effects on macroeconomic factors
- Tez No: 802257
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ÖZEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 140
Özet
21. yy.ın önemli gelişmelerinden biri olan dijitalleşme, dünyayı köklü bir değişim sürecine götürmektedir. Teknolojide yaşanan hızlı dönüşümler, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımlarının artması, dijital dönüşüm kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Dijital dönüşüm insanların yaşam standartlarını kolaylaştıran, küresel pazarlarda rekabet avantajı sağlayan, ülkelerin makro ekonomilerini köklü bir dönüşüme sürükleyen faktördür. Bu amaçla yapılan çalışma da, dijital dönüşümün temelini oluşturan bilgi ve iletişim teknolojilerinin makro ekonomik faktörler üzerindeki etkileri OECD'ye üye 36 ülkenin 1996- 2020 yıllarına ait verileri kullanılarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Tezin ilk iki aşamasında dijital dönüşüm, bilgi ve iletişim teknolojileri ve makro ekonomik faktörlere yönelik kavramsal açıklamalar yapılmakta olup diğer bölümlerde literatür taramasına ve OECD ülkelerindeki dijital dönüşüme yer verilmektedir. Tezin son aşamasında genel kapsamda dünya bankası verilerinden yararlanılarak OECD ülkelerindeki bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomiye etkisine yönelik analizler yapılmaktadır. Sonuç olarak bu tez çalışmasında, dijital dönüşümün temelini oluşturan bilgi ve iletişim teknolojilerinin, ekonomiye etkileri dengesiz panel veri analizi yöntemi ile test edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Digitalization, one of the important developments of the 21st century, leads the world to a radical change process. The rapid transformations in technology and the increase in the use of information and communication technologies have led to the emergence of the concept of digital transformation. Digital transformation is a factor that facilitates peoples's living standards, provides a competitive advantage in global markets, and drives the macro-economy of countries to a radical transformation. In this study, it has been tried to analyze the effects of information and communication technologies, which form the basis of digital transformation, on macroeconomic factors by using the data of 36 OECD member countries from 1996 to 2020. In the first two stages of the thesis, conceptual explanations about digital transformation, information and communication technologies and macro-economic farctors are made, while in the other sections, literature review and digital transformation in OECD countries are included. In the last stage of the thesis, the effects of information and communication technologies on the economy in OECD countries are analyzed by using the world bank data in general. As a result, in this thesis, the effects of information and communication technologies, which form the basis of digital transformation, on the economy are tested with the unbalanced panel data analysis method.