Yeni ekonominin maliye politikalarına yansımaları
The impacts of the new economy on fiscal policies
- Tez No: 270926
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin sonucunda, ekonominin işleyiş şekli değişim göstermeye başlamıştır. Bu gelişmeler neticesinde, eskisinden farklı yeni bir ekonomiye geçildiği üzerinde görüş birliği oluşmuş ve bu dönem `yeni ekonomi' olarak adlandırılmıştır.Yeni ekonomi, eskisine kıyasla bir takım farklılıkları beraberinde getirmiş, çok sayıda mikro ve makro ekonomik sonucun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Yeni ekonominin maliye politikaları üzerinde yarattığı etkiler, araştırmacıların ve politika yapıcıların yoğun ilgisini çekmiştir. Bu bağlamda, maliye politikalarının yeni ekonomide uygulanabilir olup olmadığı tartışmaları ortaya çıkmıştır. Buradan hareketle hazırlanan bu çalışmanın amacını, yeni ekonominin maliye politikaları üzerinde herhangi bir etki yaratıp yaratmadığını tespit etmek, şayet yaratıyorsa yeni ekonomide maliye politikalarının nasıl uygulanması gerektiğini ortaya koymak oluşturmaktadır. Bu amaçla çalışmada öncelikle, yeni ekonomi kavramına değinilmiş, ardından geleneksel maliye politikaları ve bu politikaları etkileyen faktörler ele alınmıştır. Daha sonra ise, yeni ekonominin maliye politikaları üzerindeki etkileri ve yeni ekonomide uygulanması gereken maliye politikaları üzerinde durulmuştur.Çalışmanın sonucunda, yeni ekonomide maliye politikası araçlarından özellikle vergi politikası uygulamasının güçleştiği tespit edilmiştir. Ayrıca, bireylerin yeni ekonomide bilgiye çok daha hızlı ulaşabilmesinin politika etkinsizliğine sebep olabileceği, bu nedenle yeni ekonomide daha çok kurala dayalı politikaların takip edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Nihayetinde, maliye politikasının önemli bir engelini oluşturan gecikmeleri engelleyebilmek içinse, bağımsız bir maliye politikası kurulunun oluşturulması gerektiği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The process form of economy has been changing as a result of the ongoing developments appeared in the information and communication technologies. In the parallel of these developments, there has been a consensus on the beginning of a new economy that is different from the previous one and this term is called a ?new economy?.New economy has a number of differences in corporation with the previous one and emergences many micro and macro economic consequences. The researchers and policy makers focus on the effects of the new economy on fiscal policy nowadays. The debate of whether fiscal policy can be implemented in the new economy has emerged. The aim of this study is to investigate whether the new economy affects on the fiscal policies, if there is any effect, how these policies must be implemented in the new economy. In this context, firstly, it reviews the concept of the new economy and then examines the traditional fiscal policies and the factors affecting these policies. In the next section, the effect of the new economy on the fiscal policies and the fiscal policies that must be implemented in this economy is presented.When the findings are completely evaluated it can clearly be seen that the implementation of the fiscal policies, particularly tax policy, in the new economy becomes more and more difficult. Moreover, the results show that more rules-based policies should be followed in the new economy due to fact that individuals can access information much faster and this situation leads to politic inefficiency. In light of the results of this study, it is suggested that an independent fiscal policy committee should be constituted in order to be able to prevent delays that hinder fiscal policy.