الأسلوبيّة في شعر الشّماخ (دراسة أسلوبيّة موضوعية)
Eş-Şemmâh'ın şiirlerinde edebi üslup (Tematik ve üslup yönünden bir değerlendirme)
  1. Tez No: 802272
  2. Yazar: ABDULAZİZ ALMOUSTAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, Cahiliye dönemi şairlerinden eş-Şemmâh'ı diğer şairlerden ayırt eden üslup özelliklerini ortaya çıkarmak ve en belirgin üslup olaylarını sözcüksel, fonetik, anlamsal ve morfolojik düzeylerde göstermeyi amaçlamaktadır. Bundan haraketle eş-Şemmâh'ın şiirindeki dilsel seviyeleri keşfetmek için üslup yöntemi benimsenmiştir. Araştırmada birçok sonuca ulaşmış olup en önemlileri şunlardır: eş-Şammâh'ın şiirsel sözlüğü, çöldeki harabeleri ve develeri betimlemesi gibi şiirlerinde öne çıkan bir grup çevresel faktörün bir araya gelmesiyle oluşmuştur. eş-Şemmâh'ın şiir koleksiyonları, hayatını ve deneyimlerini yansıtan bir ayna gibiydi. Okuyuclar, şiirleri aracılığıyla, ister sevgiliyle, ister diğer insanlarla ilgili şiirleri olsun, şairin insani deneyimlerini keşfedebilir. Çalışmanın birinci bölümde üslup ve üslup bilimi, bunların kökenleri ve eğilimleri ele alınmış, ikinci bölüm ise sözcüksel ve anlamsal düzeyi, sözcüksel olguları ve anlamsal alanları tartışmaya ayrılmıştır. Üçüncü bölüm, şairin kullandığı isim ve fiil cümleleri, takdim, tehir ve iltifat gibi üsluba tesir eden amiller ele alınmıştır. Mevcut çalışma, fiillerin ve türevlerin yapılarının yanı sıra iç ritim, tekrar, dış ritim ile ilgili dördüncü bölüm ile sonuçlandırılmış, ardından sonuç ve önerileri içeren bir dizi sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has intended to achieve a number of objectives, most notably: revealing the stylistic characteristics that distinguished the poet al-Shammakh, and showing the most prominent stylistic phenomena at the lexical, phonetic, semantic, and morphological levels. To achieve these goals, the stylistic method has been adopted to discover the lingual levels in al-Shammakh's poetry. The research has reached many results the most important of which are: The poetic lexicon of al-Shammakh was formed through the combination of a group of environmental factors that were prominent in his poetry, such as his description of the ruins and camels in the desert. al-Shammakh's poetry collections were like a mirror that reflects his life and experiences. Through his poems, the reader can discover the poet's human experiences, whether were related to the beloved or to other people. In the first chapter, I have dealt with style and stylistics, their origins and tendencies, while the second chapter has been devoted to discuss the lexical and semantic level, the lexical phenomena, and the semantic fields as well. The third chapter has been devoted to the synthetic level because I have concentrated on the nominal and verbal sentences, hysteron, proteron, and enallage. The research has been concluded with the fourth chapter dealing with the internal rhythm, repetition, the external rhythm, as well as the structures of verbs and derivatives, then comes a conclusion that includes the results and recommendations.