Eğitim yöneticilerinin İngilizce dil becerilerinin yöneticilik kariyerlerine katkısı
The contribution of education administrators' English language skills to their management careers
- Tez No: 802329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZİLET TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim yöneticilerinin İngilizce dil becerilerinin yöneticilik kariyerlerine katkısını belirlemektir. Araştırma, tarama modeli kapsamında korelasyonel bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında Rize ili ve ilçelerinde ortaokul kademesinde yönetici olarak görevini sürdüren müdür ve müdür yardımcıları oluşturmuştur. Rize ili ve ilçelerinde ortaokul kademesinde görev yapmakta olan 42 müdür ve 68 müdür yardımcısı olduğu belirlenmiştir. Araştırmada seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya katılımda gönüllülük esası temel alınmıştır. Kayıp veri bulunduğundan çıkarılan katılımcılarla“81”eğitim yöneticisinden oluşan bir örneklem elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın verileri yüzde, frekans tabloları, katılımcı görüşlerinin incelenmesi ve SPSS ile sağlanmıştır. Araştırmanın sonucunda eğitim yöneticilerinin İngilizce dil yeterliğinin iyi düzeyde olmadığı ve eğitimle ilgili bir konuda kurumsal bir ortamda kendini sözlü veya yazılı olarak ifade edemediği görülmüştür. İngilizcenin proje yazma ve yürütme, kişisel gelişim, yabancılarla iletişim kurma, araştırma yapma ve akademik olarak gelişim sağlama gibi konularda yöneticilere katkı sağladığı belirlenmiştir. İngilizce iletişim kurma ile dilbilgisine uygun biçimde İngilizce bir metin yazma, İngilizce bir metin yazarken yapılan yanlışları düzeltme ve İngilizce dilinde kendini sözlü olarak tanıtma arasında uyum tespit edilmiştir. Eğitim ile ilgili bir konuda İngilizce iletişim kurma ile dilbilgisine uygun bir biçimde İngilizce metin yazma, İngilizce bir metin yazarken yapılan yanlışları düzeltme ve İngilizce dilinde kendini sözlü olarak tanıtma arasında uyum tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the contribution of English language skills of education administrators to their management careers. The research was carried out as a correlational research within the scope of the survey model. The universe of the research consists of principals and assistant principals who continue to work as secondary school administrators in Rize province and its districts in the 2022-2023 academic year. It has been determined that there are 42 principals and 68 assistant principals working at the secondary school level in Rize province and its districts. The convenient sampling method, one of the non-random sampling methods, was used in this study. Participation in the research was based on voluntariness. A sample consisting of“81”education administrators was obtained with the participants excluded due to missing data. A questionnaire form developed by the researcher was used as a data collection tool in the research. The data of the research was provided by percentage, frequency tables, examination of participant opinions and SPSS. As a result of the research, it was seen that the English language proficiency of the education administrators was not at a good level and they could not express themselves orally or in a written way in an institutional setting on a subject related to education. It has been determined that English contributes to administrators in subjects such as writing and conducting projects, personal development, communicating with foreigners, conducting research and providing academic development. A correlation was found between communicating in English and writing an English text grammatically, correcting mistakes made while writing an English text, and presenting oneself orally in English. A correlation was found between communicating in English on a subject related to education and writing a grammatical English text, correcting mistakes made while writing an English text, and presenting oneself orally in English.