KKTC 2018 Temel Eğitim Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan öğrenme çıktılarının üst düzey düşünme becerileri açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the learning outcomes in the TRNC 2018 Basic Education Turkish Lesson Teaching Program in terms of high-level thinking skills
- Tez No: 802355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Küreselleşen dünya sisteminde bireyin sistemin nitelikli bir parçası olabilmesi ve çağa ayak uydurabilmesi için birtakım becerilere sahip olması gerekmektedir. Günümüzde bu becerilerin okullarda planlı ve programlı bir şekilde öğrencilere kazandırılması zorunluluk haline gelmiştir. Üst düzey düşünme becerileri de okullarda öğrenciye kazandırılması gereken önemli becerilerdendir. Bu çalışma KKTC 2018 Temel Eğitim Türkçe Dersi Programı' nda yer alan öğrenme çıktılarını üst düzey düşünme becerileri bağlamında değerlendirme amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında öğretim programında yer alan 1. sınıftan 8. sınıfa kadar tüm sınıf düzeylerinde yer alan toplam 1002 öğrenme çıktısı değerlendirilmiştir. Nitel araştırma yöntemine göre gerçekleştirilen çalışmada veri toplama yöntemi olarak doküman incelemesi tercih edilmiştir. Toplanan veriler, betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın güvenirliğini sağlamak amacıyla uzman incelemesi yapılmış ve % 91 oranında güvenirlik sağlanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilere göre öğretim programında üst düzey düşünme becerilerine yeterince ve eşit oranda yer verilmediği bulgusu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world system, the individual needs to have some skills in order to be a qualified part of the system and to keep up with the times. Today, it has become a necessity for students to acquire these skills in a planned and programmed way at schools. High-level thinking skills are also important skills that should be taught to students in schools. This study was conducted to evaluate the learning outcomes in the TRNC 2018 Basic Education Turkish Lesson Program in the context of high-level thinking skills. Within the scope of the study, a total of 1002 learning outcomes in all grade levels from the 1st grade to the 8th grade in the curriculum were evaluated. In the study, which was carried out according to the qualitative research method, document analysis was preferred as the data collection method. The collected data were analyzed by descriptive analysis method. In order to ensure the reliability of the research, expert examination was made and 91% reliability was achieved. According to the data obtained within the scope of the research, it was found that high-level thinking skills were not adequately and equally included in the curriculum.