Farklı genotipteki Ankara keçilerinde ekstrasellüler antioksidan düzeyleri
Extracellular antioxidant levels of Angora goats in different genotype
- Tez No: 99029
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ REHA FİDANCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
41 6. ÖZET Genotipin peroksidatif ve antioksidatif metabolizma üzerindeki etkilerinin gösterilmesinin amaçlandığı bu çalışmada, farklı genotipteki, yerli Ankara keçileri (Genotip I) ile Amerikan x Türk Ankara keçilerinde (Genotip II) lipid peroksidasyonu ve ekstrasellüler antioksidanların aktiviteleri incelenmiştir. Farklı genotipteki Ankara keçilerinden sağlanan kan örneklerinde serbest radikallerinin etkisinin gösterilmesi için plazma malondialdeh.it düzeylerininin ölçümüne başvurulmuştur. Antioksidatif metabolizmadaki değişikliklerin incelenmesinde ise ekstrasellüler antioksidanlardan plazma askorbik asit düzeyi ile serum albumin, toplam bilirubin, glikoz, ürik asit ve seruloplazmin düzeyleri ölçülmüştür. Plazma malondialdeh.it düzeyleri Ankara keçilerinde 9,98 ±2,16 umol/L iken Amerikan x Türk Ankara Keçilerinde 14,34 ± 0,74 u,mol/L olarak ölçülmüştür. Fark istatistik olarak p < 0,05 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Farklı genotipteki Ankara keçilerinde plazma askorbik asit, serum albumin, bilirubin ve glikoz düzeyleri arasında istatistik anlam taşıyan farklılıklar gözlenmemiştir (p > 0,05). Serum ürik asit ve seruloplazmin düzeyleri genotip I Ankara keçilerinde 0,10 ± 0,00 mg/dl ve 21,3 1 ± 1,53 mg/dl, genotip II Ankara keçilerinde 0,04 ± 0,01 mg/dl ve 17,50 ± 0,99 mg/dl. olarak belirlenmiş olup Amerikan x Türk Ankara keçilerinin (Genotip II) serum ürik asit düzeyi p < 0,001 ve serum seruloplazmin düzeyi ise p < 0,05 istatistik önemde azalmıştır. Sonuç olarak, Ankara keçilerinde genotipik iyileştirmeler peroksidatif metabolizmada değişiklere neden olmuştur. Amerikan x Türk Ankara keçilerinde peroksidatif metabolizmadaki artışa antioksidatif metabolizmanın ekstrasellüler antioksİdanlarının cevabı sınırlı kalmıştır. Bu durum ekstrasellüler antioksidanların sekunder antioksidan karakteri taşımasına bağlanmıştır. Artan lipid peroksidasyonuna cevap sadece ürik asit ve seruloplazmin 'den gelmiş ve bu ekstrasellüler antioksidanların düzeyleri azalmıştır. Anahtar Kelimeler : Ankara keçisi, Genotip. Antioksidatif metabolizma. Ekstasellüler antioksidanlar
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY Extracellular Antioxidant Levels of Angora Goats In Different Genotype Lipid peroxidation and extracellular antioxidant levels in Turkish angora goats (Genotype I) and American x Turkish crossbred angora goats (Genotype n) were investigated, the purpose was to show the effects of genotype on the peroxidative and antioxidative metabolism. Plasma MDA levels of angora goats in different genotypes were analysed to show the effects of free radicals. Ascorbic acids in plasma, albumin, total bilirubin, glucose, uric acids and ceruloplasmin in serum as extracellular antioxidant were analysed to investigate the change in antioxidative metabolism. Plasma MDA levels of Turkish angora goats and American x Turkish crossbred angora goats were measured 9,98 + 2,16 umol/L and 14,34 ± 0,74 umol/L, respectively.