Performatif terörizm ve 'İslam Devleti' örgütü
Performative terrorism and the 'Islamic State' organization
  1. Tez No: 802420
  2. Yazar: KASIM TİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAMAN, PROF. DR. RASİM ÖZGÜR DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle terörizmin performatif bir eylem stratejisi olduğu savunularak,“terörizm”ile“performans”arasındaki kurucu ilişkiselliği çözümleyebilecek kuramsal bir çerçeve geliştirilmiştir. Daha sonra ise bu kuramsal çerçeveden hareketle tezin vaka çalışması olarak“İslam Devleti”örgütü analiz edilmektir. Aynı anda hem bir terör örgütlenmesine hem de kendinden menkul bir“hilafet devleti”ne birlikte gönderme yapan“İslam Devleti”fenomeni, salt terörizm konusuna odaklı bir bakışla değerlendirilemeyecek ölçüde kompleks bir vaka örneği teşkil etmektedir. Dolayısıyla vakanın bu iki boyutlu kompleks yapısına dair bütüncül bir bakış geliştirebilmek için, tartışmanın temelleneceği kavramsal, kuramsal ve metodolojik çerçevenin de –örgütün sınır aşan niteliklerine paralel şekilde– disiplinlerarası bir bakışla yeniden düşünülmesi gerekmektedir. Birbirinden bağımsız iki araştırma alanı olan Eleştirel Terörizm Çalışmaları ile Performans Çalışmaları arasında tez boyunca oluşturulan bağlantı,“İslam Devleti”örgütünün izlediği terörizm stratejisi ile“hilafet devleti”olma iddiasını kurumsallaştırma girişimleri arasındaki çok yönlü bağlantılara dair eleştirel bir perspektif geliştirmeyi sağlamaktadır. Böylece“nübüvvet metodolojisi üzere hilafet”olma iddiasında temellenen egemen iktidar performansı; toplumsallık, vatandaşlık ve grup kimliği anlayışını şekillendiren“erdemli toplum”söylemi;“öteki”ne yönelik şiddetin edimselliği ile üretilen benlik imgesi gibi konular, terörizm stratejisi ile birlikte tartışmaya açılmaktadır.
Özet (Çeviri)
By arguing that terrorism is a performative strategy of action, this thesis first develops a theoretical framework for analysing the constitutive relationality between“terrorism”and“performance”. Then, on the basis of this theoretical framework, the“Islamic State”organization is analysed as the case study of the thesis. The phenomenon of the“Islamic State”, which is both a terrorist organization and a self-proclaimed“caliphate state,”is a complex case that cannot be evaluated solely in terms of terrorism. Therefore, in order to develop a holistic view of this complex two-dimensional structure, the conceptual, theoretical and methodological framework on which the discussion will be based needs to be reconsidered from an interdisciplinary perspective, in parallel with the cross-border characteristics of the organization. The combination of Critical Terrorism Studies and Performance Studies, which are two independent fields of research, allows for the development of a critical perspective on the multiple connections between the“Islamic State”organization's terrorism strategy and its attempts to institutionalise the claim to be a“caliphate state.”Thus, issues such as the performance of sovereign power based on its claim to be a“caliphate on prophetic methodology”; the discourse of“virtuous society”shaping its understanding of community, citizenship and group identity; or the self-image that is produced through the performativity of violence against the“other”are opened to discussion together with its strategy of terrorism.