Zor entübasyonun öngörülmesinde radyolojik belirteçlerin geleneksel yöntemlerle karşılaştırılması: prospektif çift kör, gözlemsel çalışma
Comparison of radiological measurements markers with conventional methods for prediction of difficult intubation: a prospective double-blind, observationalstudy
  1. Tez No: 802438
  2. Yazar: BURAK CEMİL BALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KAYA UĞUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Zor havayolu ve zor entübasyon, anestezi uzmanlarının karşılaştığı en önemli sorunlardan biridir. Zor entübasyonu preoperatif olarak öngörebilmek ve önceden hazırlık yapmak, hasta sağlığı ve komplikasyonların önüne geçilebilmesi açısından vazgeçilmezdir. Mallampati ve Cormack-Lehane gibi bazı durumlarda uygulayıcıya göre değişebilen geleneksel subjektif ölçümler sensivite ve spesifitenin düşük olması sebebiyle yeterince prediktif ve güvenilir olamamaktadır. Bundan dolayı entübasyon güçlüğünü öngörmede yeni objektif parametre ve yöntem arayışları sürmektedir. Bu çalışmada, hali hazırda kullanılmakta olan Modifiye Mallampati, Cormack-Lehane skorları, tiromental mesafe, sternomental mesafe gibi geleneksel testlerin yanı sıra literatürde yeni yeni yerini almaya başlayan radyolojik belirteçlerin prediktif değerlerini araştırılması planlanmıştır. Bu çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Beyin Cerrahi Anabilim Dalı tarafından genel anestezi altında elektif cerrahi için hazırlanan ve preoperatif dönemde rutin olarak bilgisayarlı tomografi (BT) ve düz grafi görüntülemesi yapılacak 70 hastanın çalışmaya alınması planlandı. Çalışmaya alınan hastaların antropometrik ölçümler, tiromental mesafe, sternomental mesafe, Cormack-Lehane ve Mallampati skorları kayıt altına alındı. Preoperatif radyolojik görüntülemelerden, cilt-vallekular mesafe, cilt-epiglottik mesafe, cilt-glottik mesafe, dil uzunluğu ve yüksekliği, epiglottis uzunluğu ve açısı ölçüldü. Sonuçta tiromental ve sternomental mesafe ile Mallampati ve Cormack-Lehane skorları zor entübasyon ile ilişkilendirilebilirken, zor entübasyon ile kolay entübasyon grubunda radyolojik indekslerin ölçümleri arasında anlamlı fark görülemedi.
Özet (Çeviri)
Difficult airway and difficult intubation are one of the most important challenges faced by anesthesiologists. Predicting difficult intubation preoperatively and making preparations accordingly are indispensable for prevention of complications and therefore patient health. In some cases, traditional subjective measurements, such as Mallampati and Cormack-Lehane which may vary according to the practitioner, cannot be sufficiently predictive and reliable due to their low sensitivity and specificity. Therefore, the search for new objective parameters and methods in predicting intubation difficulty continues. In this study, we planned to investigate the predictive values of radiological markers of difficult intubation that have just started to make their place in the literature, as well as traditional tests such as modified Mallampati, Cormack-Lehane scores, thyromental distance, sternomental distance. 70 patients who were prepared for elective surgery under general anesthesia by the Gaziantep University Faculty of Medicine, Şahinbey Research and Practice Hospital Department of Neurosurgery and Department of Anesthesiology and Reanimation, and who would routinely undergo computerized tomography and plain radiography imaging. Anthropometric measurements, thyromental distance, sternomental distance, Cormack-Lehane and Mallampati scores of the patients included in the study were recorded. Skin-vallecular distance, skin-epiglottic distance, skin-glottic distance, tongue length and height, epiglottis length and angle were also measured from preoperative imaging. As a result, while thyromental and sternomental distance and Mallampati and Cormack-Lehane scores significantly different in the difficult intubation group from easy intubation group, no significant difference was observed between the measurements of radiological indices in the difficult intubation and easy intubation groups.