Using cloud computing services in the knowledge sharing process in Iraqi universities
  1. Tez No: 802439
  2. Yazar: HUDA IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUR İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışma, bulut bilişimin (CC) bilgi paylaşımındaki (KS) etkisini ortaya çıkarmayı ve metodolojinin özüne ulaşmak, varlığını sağlamak için bir anket geliştirilmiştir. çalışma değişkenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi. Çalışma örneklemi, şu konulardaki (307) anketleri içermiştir: Irak devlet üniversitelerinde öğretim üyeleri ve verileri program kullanılarak analiz edildi. (SPSS V.24, Excel 2013). Çalışmanın sonuçları, (CC)'nin bilgi paylaşımı üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu göstermiştir. (KS). Bu nedenle, üniversitelerin bilgiyi paylaşmak için (CC)'ye güvenmeleri gerekir. Mevcut sonuçların çalışma, eğitim sektöründeki çalışanların dikkatlerinin Eğitim sürecinde bilgi paylaşımı için (CC) uygulamalarının kullanılması, Üniversitelerin amaç ve hedeflerine ulaşma şansları.
Özet (Çeviri)
The study aimed to reveal the effect of cloud computing (CC) in knowledge sharing (KS), and to achieve the essence of the methodology, a questionnaire was developed to ensure the existence of a relationship between the study variables. The study sample included (307) questionnaires on faculty members in Iraqi public universities, and their data was analyzed using the program (SPSS V.24, Excel 2013). The results of the study showed that there is a significant effect of (CC) on knowledge sharing (KS). Therefore, universities need to rely on (CC) to share knowledge. The results of the current study can contribute to directing the attention of workers in the educational sector towards the use of (CC) applications to share knowledge in the educational process, Thus, increasing the chances of universities in achieving their goals and objectives.