Erken doğumu öngörmede yeni ikinci trimester ultrason skorlama sistemi
New second trimester ultrasound scoring system in prediction preterm labor
  1. Tez No: 802440
  2. Yazar: ELİF CANSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DİNÇGEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmamızda servikal uzunluk, uteroservikal açı, miyometrial kalınlık ve servikal dilatasyon parametreleriyle erken doğumu öngörüp tedaviye zamanında başlamayı, bu sayede erken doğumun komplikasyonlarından korunmayı sağlayacak bir skorlama sistemi oluşturmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 16-24.gebelik haftalarında rutin antenatal izlem için başvurarak servikal uzunluk, uteroservikal açı, miyometrial kalınlık ve servikal dilatasyon ölçümü yapılan 252 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, vücut kitle indeksi, gravida, parite, küretaj öyküsü, sigara kullanım durumu, kronik hastalık varlığı, ultrason ölçümlerinin yapıldığı gebelik haftası, servikal uzunluk, uteroservikal açı, alt uterin segment miyometrial kalınlığı, servikal dilatasyon ölçümleri, doğum yaptıkları hafta, doğum şekli, doğum ağırlığı, bebek cinsiyetleri, 1. ve 5. dakika APGAR skorları, yenidoğan yoğun bakım ünitesi yatışları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to predict preterm labor with cervical length, uterocervical angle, myometrial thickness and cervical dilatation parameters, to start treatment on time, and to create a scoring system that will prevent complications of preterm labor. Materials and Methods: 252 patients who applied for routine antenatal follow-up at 16-24 weeks of gestation and whose cervical length, uterocervical angle, myometrial thickness and cervical dilatation were measured were included in our study. Patients' age, BMI, gravida, parity, curettage history, smoking status, presence of chronic disease, gestational week at which ultrasound measurements were made, cervical length, uterocervical angle, low uterine segment myometrial thickness, cervical dilatation measurements, week of delivery, type of delivery, delivery weight, baby gender, 1st and 5th minute APGAR scores, neonatal intensive care unit admissions were recorded.