Alopesi areata tanılı hastalarda serum enflamasyon belirteçlerinin bakılması vetedavi yanıtı ile ilişkisi
Evaluation of serum inflammatory markers and theirrelationship to treatment response in patients diagnosed with alopecia areata.
- Tez No: 844202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, alopesi areata hastalarında tedavi öncesi ve sonrası bakılan serum enflamatuvar belirteçlerin düzeyini karşılaştırmaktır. Ek olarak, alopesi areata şiddetinin ve tedaviye yanıtının değerlendirilmesinde Sistemik İmmünİnflamasyon İndeksi'nin kullanılabilirliği araştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-65 yaş arası, alopesi areata tanısı alan 60 hasta ile tinea unguium tanısı alan 40 kontrol hastası dahil edildi. Alopesi areata ve kontrol grubundaki hastaların yaş, cinsiyet, özgeçmiş gibi sosyodemografik özellikleri kaydedildi. Alopesi areata hastalarının, tedavi öncesi ve tedavinin 3. ayında bakılan serum enflamatuvar belirteçleri ayrıntılı şekilde kaydedildi. Ayrıca, kontrol grubunun serum enflamatuvar belirteçleri ayrıntılı olarak kaydedildi. Ek olarak, alopesi areata hastalarının tedavi öncesi ve tedavinin 3. ayındaki Severity of Alopecia Tool (SALT) skoru hesaplandı. Bulgular: Hasta grubunun nötrofil-lenfosit oranı, ortalama platelet volümü, Sistemik İmmün-İnflamasyon İndeks değeri, kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksek; HDL değeri ise anlamlı düzeyde düşüktü. Hasta grubunda tedavinin 3. ayında bakılan serum enflamasyon belirteçleri tedavi öncesine kıyasla düşük; HDL değeri ise anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Hastalık şiddeti ile Sistemik İmmün-İnflamasyon İndeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görüldü. Sonuç: Sistemik İmmün-İnflamasyon İndeksi, alopesi areata hastalık şiddetini ve tedavi yanıtını değerlendirmede kullanılabilecek düşük maliyetli ve faydalı bir belirteçtir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the levels of serum inflammatory markers before and after treatment in patients with alopecia areata. The study will explore the utility of Systemic Immune-Inflammation Index in assessing the severity and treatment response in alopecia areata patients. Materials and Methods: The study included 60 alopecia areata patients and 40 control patients diagnosed with tinea unguium, aged between 18 and 65 years. Sociodemographic characteristics such as age, gender and medical history were recorded for both groups. For alopecia areata patients, serum inflammatory markers were recorded before and at the 3rd month of treatment. Serum inflammatory markers for control group were also recorded. Furthermore, Severity of Alopecia Tool (SALT) score was calculated for alopecia areata patients before and at the 3rd month of treatment. Results: The alopecia areata group had significantly higher neutrophillymphocyte ratio, mean platelet volume, Systemic Immune-Inflammation Index values compared to the control group; while HDL values were significantly lower. Serum inflammatory markers, assessed at the 3rd month of treatment in the alopecia areata group, were lower and HDL values were significantly higher compared to pretreatment levels. A statistically significant correlation was observed between disease severity and Systemic Immune-Inflammation Index. Conclusion: Systemic Immune-Inflammation Index is a cost-effective marker that can be utilized in assessing the severity of alopecia areata and treatment response.