Türkiye futbol süper ligi oyuncularının hakem algılarının incelenmesi
The examination of referee perceptions of super league players in turkey
- Tez No: 597508
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki süper lig futbolcularının hakem algılarını incelemektir. Bu bağlamda, futbol olgusu içindeki hakem algısının profesyonel lig oyuncuları açısından nasıl anlaşıldığı, ne gibi sorunlarla karşılaşıldığı ve bu durumun ülke futbolu üzerindeki etkisi ortaya konacaktır. Nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılan araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 sezonunda Türkiye Süper Liginde aktif oyunculuk yapan dokuz süper lig futbolcusu oluşturmuştur. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre profesyonel futbolcuların zihinlerindeki ideal hakem profili ile Türkiye'deki mevcut hakemlerin profilinin örtüşmediği bunun yanı sıra hakemlik eğitimi ve sistemi ile alakalı aksaklıkların olduğu katılımcıların görüşleri arasındadır. Türkiye'deki mevcut hakemlerin sosyal ve çevresel faktörlerden etkilendikleri, beraberinde saha içerisinde oluşan problemleri çözebilme becerileri ile iletişim eksiklikleri gibi bazı aksaklıkların olduğuna dair sonuçlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perception of the super league football referees in Turkey. In this context, how the perception of the referee in the football phenomenon is understood for the professional league players, what problems are encountered and the effect of this situation on the football of the country will be presented. Qualitative research methods were used and the data of the study were collected by using the semi-structured interview form. In the study group in Turkey Super League 2018-2019 season has formed nine super league footballer who actively acting. Content analysis method was used for data analysis. With an ideal profile in the minds of professional football referees according to the findings of the profile of the existing referees in Turkey as well as training and refereeing does not overlap between the opinions of the participants that the relevant glitch with the system. They are affected by social and environmental factors of the existing referees in Turkey, such as the ability to solve problems that occur in the field together with the lack of communication has emerged that there is some glitch results.