Investigating the factors affecting the available tuberculosis prevention and control in kampala, uganda
Uganda, kampala'da mevcut tüberküloz önleme ve kontrolünü etkileyen faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 802480
  2. Yazar: HADIJAH MBONDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Uganda, Kampala'da hali hazırda uygulanmakta olan Tüberküloz önleme ve kontrol programlarını etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu kesitsel çalışma tasarımının teorik temeli, Wilber'in integral teorisidir. Veriler, sağlık çalışanları tarafından uygulanan yapılandırılmış bir anket kullanılarak toplanmıştır. Kampala bölgesindeki Kampala City Council Authority hastanelerindeki beş Tüberküloz dispanserine ulaşılmıştır. Bu çalışmaya 151 kadın ve 262 erkek olmak üzere toplam 413 kişi katılım sağlamıştır. Her katılımcıdan, veriler toplanmadan önce bilgilendirilmiş onay alınmıştır. Veri analizi SPSS kullanılarak yapılmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki için 0,05 anlamlılık düzeyinde ki-kare birliktelik testi kullanılmıştır. Bu çalışma sonuçlara göre katılanların %74,33'ü verem ilaçlarını alırken tedavi destekçisi vardı, %63,44'ü verem hastalıklarını aynı evi paylaştığı hiç kimseye açıklamamıştır. Hastaların %59,6'sı HIV pozitifken, %53,8'i tüberküloz tedavisi bilgi düzeyi düşük çıkmıştır. Kişilerin %64,3'ü verem ilaçlarının yanı sıra başka ilaçlar da alıyordu ve %64,2'si iki aydan daha kısa bir süre içinde kendini daha iyi hissettiği için verem tedavisini bırakma olasılığı daha yüksek çıktı. Bunlar ve diğer faktörlerin, Kampala'daki mevcut Tüberküloz kontrol ve önleme programlarını etkilediği belirlenmiştir. Tedavi destekçisi olan hastalar, verem dispanserlerinin yürünebilir mesafelerde olması veya nakliye maliyetinin 3 dolardan daha az olması, verem ilaçlarının verem dispanserlerinde bulunması, personel tutumu, rahat çalışma süreleri ve Verem tesislerinde kısa bekleme süreleri Uganda'nın Kampala ilçesinde mevcut TB önleme ve kontrol programlarının işleyişini kolaylaştırdığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study's main aim is to pinpoint the variables influencing tuberculosis preventive and control initiatives now in effect in Kampala, Uganda. The theoretical foundation for this cross-sectional study design was Wilber's integral theory. Data was put together using a structured questionnaire filled out by health workers at five Tuberculosis dispensaries in Kampala City Council Authority hospitals around Kampala district. A total of 413 respondents—151 women and 262 men—were questioned. Each respondent provided informed consent before the data was collected. Data analysis was done using SPSS. In order to understand how dependent and independent variables are related, the chi-square association test was used at a significance level of 0.05. 74.33% of the respondents had a treatment supporter while taking their TB medicine, yet 63.44% never disclosed their TB illness to anyone with whom they shared a home. Whereas 59.6% of the patients were HIV positive, 53.8% had low literacy about tuberculosis therapy. As 64.3% of people were taking other medications besides TB medicines, 64.2% were more likely to cease their Tuberculosis treatment due to feeling better in less than two months. These and other factors were pinpointed to be affecting the available Tuberculosis control and prevention programs in Kampala. In conclusion, the functioning of the existing TB prevention and control programs in the Kampala district of Uganda was figured to be aided by patients having a treatment supporter (DOT), TB dispensaries being close by or less than $3 in transportation costs away, the supply of TB drugs at the TB dispensaries, staff attitudes, convenient working hours, and short waiting times at the TB facilities.