The impact of technological advances on consumer information search behavior: A model of online versus offline search behavior
Teknolojik gelişmelerin tüketici bilgi arama davranışı üzerine etkisi: Online ve geleneksel bilgi arama davranışını karşılaştıran bir model
- Tez No: 252193
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET URAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Teknolojik gelişmelerin yardımıyla, online bilgi kaynakları tüketicilere ürün bilgisi elde etmeleri için yeni alternatifler sunmaktadır. Bu nedenle, tüketici bilgi arama davranışı sadece geleneksel veya sadece online ortamda değil aynı zamanda her iki ortamda da gerçekleşebilmektedir. Tez, tüketici bilgi arama davranışını geleneksel bilgi kaynaklarının yanısıra online bilgi kaynaklarının kullanımı açısından inceleyen öncü bir çalışmadır.Tezin iki amacı bulunmaktadır. Birincisi, tüketicilerin, -geleneksel bilgi kaynakları ile karşılaştırıldığında- online bilgi kaynaklarını kullanmalarının altında yatan temel nedenlerinin ortaya çıkarılması ve online bilgi kaynakları ile geleneksel bilgi kaynakları kullanımı arasındaki farkı etkileyebilecek faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. İkinci olarak, önerilen modelin iki farklı ürün -cep telefonu ve kültürel faaliyetler- için test edilmesi amaçlanmaktadır. Bu ürünlerin çalışmada temel ürünler olarak seçilmesi tek bir kritere dayanmaktadır. Bu kriter ise seçilen ürünler için hem online bilgi kaynaklarının hem de geleneksel bilgi kaynaklarının mevcut ve çok sayıda bulunması zorunluluğudur.Çalışma iki ana bölümde ele alınabilir. Birinci bölüm tüketici bilgi arama davranışı ile ilgili geniş literatür incelemesini, ve 30 tüketici ile merdivenleme tekniğine dayanarak yapılan kalitatif çalışmanın bulgularını içermektedir. İkinci bölüm ise 685 kişi ile yüzyüze görüşülerek yapılan anket çalışmasında elde edilen bulguları yansıtmaktadır.Kalitatif çalışmanın sonuçları online bilgi kaynaklarının -geleneksel bilgi kaynakları ile karşılaştırıldığında- bilgiye ulaşmada çabukluk ve kolaylık sağladığı, ürünlerle ilgili detaylı bilgilere ve tüketici yorumlarına ulaşma sağladığı görülmektedir. Ayrıca, online bilgi kaynakları ile farklı ürün alternatifleri bir arada incelenebilmektedir.Tezin temel bulgusu ise son yıllarda online bilgi kaynakları daha fazla ilgi çekmesine rağmen, geleneksel bilgi kaynaklarının tüketciler için ürün bilgisi aramada hala önemini korumasıdır. Özellikle algılanan riskin hem cep telefonu hem de kültürel faaliyet satın alma durumunda online ile geleneksel bilgi kaynaklarının kullanımı arasındaki farkı geleneksel bilgi kaynaklarının lehine pozitif yönde etkilediği bulunmuştur. Ayrıca, cep telefonu satın alma durumunda, satın alma öncesi bilgiarama aşamasında, eğlence odaklı alışveriş yönelimi ve ürün yönelik ilgi düzeyi arttıkça online bilgi kaynakları kullanımı ile geleneksel bilgi kaynakları kullanımı arasındaki farkın geleneksel bilgi kaynakları yönünde arttığı tespit edilmiştir.Ayrıca bu çalışmada, bulgulara dayanarak, pazarlama yöneticileri ve konuyla ilgili akademisyenler için önemli olabilecek yorumlar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the help of the technological advances, online information sources offer new alternatives for consumers to get product information. For this reason, consumer information behavior could occur not only in an online environment or offline environment but also within the combination of both environments. This thesis is a pioneer study investigating consumer information search behavior through online information sources along with offline information sources.The objectives of this thesis are twofold: At first, it is aimed to elicit underlying motives of consumers? using online information sources as compared to offline (traditional) information sources and explore additional determinant factors affecting the difference between the use of online information sources and offline information sources. Second, the purpose is to test the proposed model for two different product types, cultural activities and cellular phones. These two products were selected as focal products for this study depending on one criterion. That is, both various online information sources and offline information sources had to be available and used by consumers for the selected products.This thesis is composed of two main parts. The first part consists of extensive literature review dealing with consumer information search behavior and the findings of the qualitative study based on the laddering interviews carried out on a group of 30 consumers. The second part reports the findings based on survey conducted with 685 face-to-face interviews through questionnaires.The results of the qualitative study showed that online information sources as compared to offline information sources have the following characteristics: quickness, easy access, access to detailed information, to see different alternatives at one time, access to consumer comments. Besides, the findings indicate that consumers get significant benefits from using online information sources are such as online information sources ensure time saving, to get satisfaction in return of money and to take the right decision on the purchase under consideration, and to make comparison among alternatives.The major finding of this thesis is that although online information sources have received more attention in recent years, offline information sources are stillimportant to consumers for seeking product information. Specifically, perceived risk has a positive impact on the difference the use of online information sources and offline information sources in the favor of offline information sources for both cellular phones and cultural activities. Furthermore, at the pre-purchase information search stage in the case of purchasing a cellular phone, it was found that as recreational shopping orientation and product involvement increase, the difference between the use of online information sources and offline information sources increases in the favor of offline information sources.Moreover, the study presents some important implications for marketing managers and the related academicians on the basis of findings.