Acele kamulaştırma ve sermaye birikimi
Urgent expropriation and capital accumulation
- Tez No: 802530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Acele Kamulaştırma, idarenin mülkiyet ilişkilerine kamu yararı için yaptığı istisnai bir müdahale biçimi olarak tanımlanır. Koşullara bağlı olarak bu yöntem, istisnai özelliğini yitirmiş ve idarece sık kullanılan bir araç haline gelmiştir. Acele kamulaştırmada görülen bu değişimin arka planında; idarenin hem yönetsel süreçlerde işlettiği rutin uygulamalar hem de bazı sektörel alanların yeniden düzenlenmesi için kullanıldığı fark edilmektedir. Ayrıca kamu politikasının müdahale aracı olarak da belirmektedir. Bu çalışma, acele kamulaştırma yönteminde, yıllar içinde meydana gelen değişim ve eğilimleri, sermaye birikim modeli ışığında analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, sermaye birikim sürecinde gerçekleşen acele kamulaştırma işlemlerinin etkisi, bunun yarattığı dönüşüm ve yönteme yüklenen yeni işlevler irdelenecektir. Aynı zamanda, kamu yararı kavramı, mülkiyet ilişkileri, acele kamulaştırmayı gerçekleştiren kurumlar vb. önemli unsurlar ele alınacaktır. Bu unsurlar arasındaki içsel ilişkiler, söz konusu dönüşümü açıklamak için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Urgent Expropriation is defined as an exceptional form of intervention in property relations by the government through the public interest. Depending on the circumstances, this method has lost its exceptional feature and has become a frequently used instrument by the government. In the background of this urgent expropriation, we have noticed that it is used both for the routine applications that the government operations in administrative processes and for the reorganization of some sectoral areas. Also, it is used as an intervention tool of public policy. This study aims to analyze in the consideration of the capital accumulation model the changes and trends that have occurred in the urgent expropriation method over the years. In this respect, the effect of urgent expropriation is going to examine in the capital accumulation process how created the institutional transformation aside this and the new functions attributed to the method. In addition to both the concept of public interest, property relations and institutions of urgent expropriation, etc. important factors will be discussed. As a consequence, the internal relations between these elements seem significant in terms of understanding the transformation of this study's question.