Spor işletmelerinde insan kaynakları yönetim uygulamalarının karşılaştırılması (Türkiye-ABD örneği)
Comparison of human resources management practices in sports enterprises (Turkey-USA example)
  1. Tez No: 802597
  2. Yazar: İLKNUR ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN KANDAZ GELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma Türkiye'deki özel spor işletmelerinin insan kaynakları yönetiminin incelenmesi ve ABD'deki özel spor işletmelerinin insan kaynakları yönetimi ile karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın yöntem kısmında ise nicel araştırma desenlerinden karşılaştırmalı desen kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Türkiye ve Amerika Birleşik Devletlerindeki 30 özel spor işletmelerinin insan kaynakları bölümü çalışanları oluşturmaktadır. Çalışmada verileri elde etmek için insan kaynakları uygulamalarını ortaya çıkarmaya çalışan yönelik 39 soruluk anket kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi için betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar; Türkiye ve ABD'de özellikle son 3 yıldır insan kaynakları yönetim uygulamalarının arttığı görülmüştür. ABD'deki özel spor işletmelerinde yer alan insan kaynakları departmanın Türkiye'ye oranla planlamada daha fazla aktif olduğu ve departman sorumlularının uygulama aşamasında katılım gösterdiği sonucu ortaya çıkmıştır. ABD'de işten ayrılma anketi Türkiye'ye oranla daha fazla uygulandığı görülmüştür. İşletmelerin başarısında önemli bir rol alan İKY iş analizi, personel ihtiyaçları, verimli insan seçimi, eğitim programları gibi birçok görevi gerçekleştirerek yüksek performans, gelişim ve başarı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the human resources management of private sports businesses in Turkey and to compare the human resources management of private sports businesses in the USA. In the method part of the research, a comparative design, one of the quantitative research designs, was used. The sample of the study consists of the employees of the human resources department of 30 private sports businesses in Turkey and the United States. In order to obtain the data, a 39-question survey aimed at revealing human resources practices was used in the study. Descriptive analysis method was used for the analysis of the collected data. Obtained results; It has been observed that human resources management practices have increased especially in the last 3 years in Turkey and the USA. It has been concluded that the human resources department in private sports businesses in the USA is more active in planning compared to Turkey and that department heads participate in the implementation phase. It has been observed that while the unemployment survey is applied in the USA, it is not applied in Turkey. HRM, which plays an important role in the success of businesses, provides high performance, development and success by performing many tasks such as job analysis, personnel needs, efficient human selection, training programs.