Üst üçgensel üçlü tekrarlayan genelleştirilmiş fark operatörlerinin Hahn ve bv dizi uzayları üzerinde spektral ayrışımları
The spectral decompositions of the generalized upper difference operators with triple repetition over the Hahn and bv sequence spaces
  1. Tez No: 802603
  2. Yazar: RABİA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUH DURNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, sınırlı lineer operatörlerin spektrumu ve spektral ayrışımları üzerine odaklanmıştır. Genel olarak bir ters operatörün genel özellikleri ve bu ters operatör ile asıl operatör arasındaki ilişkiyi anlamamıza olanak sağlayan spektrum bir operatörün anlaşılması için kullanılır. Spektral ayrışımlar yardımıyla bir operatörün hangi skaler değerler için birebir, örten, tersinir, sınırlı olduğunu belirleyebiliriz. Bu nedenle spektrumun kullanım alanı oldukça geniştir. Bu tezde üst üçgensel üçlü tekrarlayan genelleştirilmiş fark operatörünün Hahn ve bv dizi uzayları üzerinde spektrumu ve spektral ayrışımları hesaplanmıştır. Bu tez 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde spektrumun kullanım alanları hakkında bilgi, literatür özeti, temel tanımlar, üst üçgensel üçlü tekrarlayan genelleştirilmiş fark operatörünün tanımı ile Hahn ve bv dizi uzaylarının tanımı verilmiştir. İkinci bölümde üst üçgensel üçlü tekrarlayan genelleştirilmiş fark operatörünün Hahn dizi uzayı üzerindeki spektrumu ve spektral ayrışımı verilmiştir. Üçüncü bölümde ise üst üçgensel üçlü tekrarlayan genelleştirilmiş fark operatörünün bv dizi uzayı üzerindeki spektrumu ve spektral ayrışımı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the spectrum and spectral decompositions of bounded linear operators. In general, the spectrum, is used to understand, an operator which allows us to understand the general properties of an inverse operator and the relationship between this inverse operator and the principal operator. With the help of spectral decompositions, we can determine for which scalar values an operator is one-to-one, surjective, reversible, bounded. Therefore, the usage area of the spectrum is quite wide. In this thesis, the spectrum and spectral decompositions of the upper triangular triple repetition generalized difference operator on Hahn and bv sequence spaces are calculated. This thesis consists of three chapters. In the first chapter, information about the usage areas of the spectrum, literature summary, basic definitions, the definition of the upper triangular triple repetition generalized difference operator, and the definition of the Hahn and bv sequence spaces are given. In the second chapter, the spectrum and spectral decomposition of the upper triangular triple repetition generalized difference operator on Hahn sequence space are given. In the third chapter, the spectrum and spectral decomposition of the upper triangular triple repetition generalized difference operator on the sequence space bv are given.