Beyazlatıcı diş macunlarının üniversal renkli kompozitlerin renk ve yüzey özelliklerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effects of whitening toothpastes on the surface and discolouration properties of universal shade composite resins
- Tez No: 802678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AĞACCIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızın amacı tek renk kompozit materyal olarak piyasaya sürülen Omnichroma, Charisma Topaz ONE ve kontrol kompoziti olarak Estelite Sigma Quick kompozit rezinlerinde, farklı etken maddelere sahip beyazlatıcı diş macunlarının oluşturduğu renk değişimini ve yüzey pürüzlülüğünü değerlendirmektir. Çalışmamızda kullanılan diş macunları ise Colgate Optic White Expert, Flash White Smile Beyazlatıcı Diş Macunu ve kontrol macunu olarak ise İpana Sağlıklı Gülüşler Diş Macunudur. Çalışmamızda n=8 olmak üzere 9 grup belirlenmiştir. Tüm kompozit örnekler için yapılan renk ölçümü ve yüzey pürüzlülüğü ölçümü için sırasıyla Vita Easyshade Advance ve Perthometer M2 profilometre cihazı kullanılmıştır. Örneklerin başlangıç renk ölçümü ve yüzey pürüzlülüğü değerleri kaydedildikten sonra, örnekler kahve solüsyonu içinde bekletilmiştir. Kahvede bekletilen örnekler şarj edilebilir diş fırçası ve fırça başlığı kullanılarak fırçalama işlemi yapılmıştır ve SEM görüntüleri alınmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren üç ve üzeri grup karşılaştırmalarında One-Way Anova testi kullanılmıştır. Ölçümlerin üç zamana bağlı değişimlerini incelemek için Repeated Measures testi, iki zaman bağlı değişimlerini ise Paired Samples T testi kullanılmış ve anlamlılık pOM>ESQ olarak sıralanırken, FLS diş macununda ise ESQ>OM>CTO olarak sıralanmıştır. Farklı diş macunu uygulaması sonrası, macunların materyallerde meydana getirdiği yüzey pürüzlülüğü değişiklikleri değerlendirildiğinde ise, tüm kompozit gruplarında diş macunları açısından anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the color change and surface roughness of whitening toothpastes with different active ingredients in Omnichroma, Charisma Topaz One, which is marketed as a single shade composite material, and Estelite Sigma Quick composite resin as a control composite. The toothpastes used in our study are Colgate Optic White Expert, Flash White Smile Whitening Toothpaste and as control paste Ipana Sağlıklı Gülüşler Toothpaste. In our study, as n=8, nine groups were determined. Vita Easyshade Advance and Perthometer, M2 profilometer device were used for color and surface roughness measurements, respectively. After the initial color measurements and surface roughness values of the samples were recorded, the samples were kept in a coffee solution. The measurements were repeated before and after brushing the samples with different toothpastes. SEM images were obtained. One-Way Anova test was used in comparisons of three or more groups showing normal distribution. The Repeated Measures test was used to examine the three time-dependent changes of the measurements, and the Paired Samples T test was used for the two time-dependent changes, and the significance was evaluated at pOM>ESQ in COW and IPN groups, and ESQ>OM>CTO in FLS group. When the surface roughness changes caused by the toothpastes were evaluated, there was no significant difference in terms of toothpastes in all composite groups.