Beyazlatıcı diş macunlarına maruz bırakılan restoratif materyalin renk ve yüzey değişikliklerinin incelenmesi
Investigation of the color and surface changes of restorative material exposed to whitening toothpastes
  1. Tez No: 523894
  2. Yazar: FUNDA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AYBALA OKTAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, kırmızı şarap ile renklendirilen bir nanofil kompozit [Filtek Ultimate Universal Restorative A1 Enamel (3M ESPE, St. Paul, MN, USA)] örneklerinin, sekiz farklı beyazlatıcı diş macunu (Parodondax Whitening, Colgate Optic White, Curaprox Black is White, Beverly Hills Formula Perfect White Black, Signal White Now CC, Sensodyne True White, Splat Blackwood, R.O.C.S. Sensation Whitening) ile fırçalanması sonrası renk ve pürüzlülük değişim değerlerinin incelenmesidir. 6 mm çapında ve 2 mm derinliğinde 90 adet nanofil kompozit örnekler, dört hafta boyunca distile suda bekletildikten sonra, her grupta 10 adet örnek olacak şekilde, dokuz farklı grup (8 diş macunu ve 1 kontrol grubu) oluşturuldu. Pelikıl oluşması için, nanofil kompozit örnekler yapay tükürükte 24 sa bekletildi ve başlangıç yüzey pürüzlülüğü ve renk değerleri, profilometre ve kolorimetre cihazları ile ölçüldü. Gruplardaki örnekler 24 sa şarapta bekletilerek renklendirildikten sonra, ikinci kez yüzey pürüzlülüğü ve renk değerleri ölçüldü. Kontrol grubundaki örnekler macunsuz, sadece yapay tükürük ile fırçalanırken, diğer gruplardaki nanofil kompozit örnekler, ilgili beyazlatıcı diş macunu ile fırçalandı ve ardından son kez yüzey pürüzlülüğü ve renk değerleri ölçüldü. Tüm grupların yüzey pürüzlülüğü ve renk değerleri için elde edilen verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Stattistics Ver.22.0 (IBM Inc., ABD) programı kulanılarak yapıldı. Yüzey pürüzlülük değerine (Ra) ilişkin; başlangıçta, şarapta bekletme sonrasında ve farklı diş macunları ile fırçalama sonrasında örnekler üzerinde yapılan ölçümlerden elde edilen pürüzlülük değerlerine yönelik, grup içi farklılıkların analizinde“bağımlı örneklerde t-testi”(paired-t), gruplar arasındaki farklılıkların tespiti için ise;“tek yönlü”varyans analizi (ANOVA) testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the color and roughness changes of a nanofil composite, colored by red wine [Filtek Ultimate Universal Restorative A1 Enamel (3M ESPE, St. Paul, MN, USA)], after brushing with Beverly Hills Formula Perfect White Black, Signal White Now CC, Sensodyne True White, Splat Blackwood, ROCS Sensation Whitening. After the 90 composite specimens of 6 mm diameter and 2 mm depth were kept in distilled water for four weeks, nine different groups (8 toothpaste and 1 control group) were formed, where there were 10 composite specimens in each group. Composite specimens were held in artificial saliva for 24 h to produce pellicle and after that, initial surface roughness and color values were measured with profilometer and colorimeter devices. After the samples were kept in wine for 24h, their surface roughness and color values were measured for the second time. The samples in the control group were brushed with artificial saliva without paste, while the composite samples in other groups were brushed with the corresponding whitening toothpaste and then the surface roughness and color values were measured for the last time. Statistical analysis of the data obtained for the surface roughness and color values of all groups was performed using IBM SPSS Stattistics Ver.22.0 (IBM Inc., USA) program. For surface roughness (Ra); related to the roughness values obtained from the measurements on the samples (initially, after waiting in wine and after brushing with different toothpastes), paired-t test was used in the analysis of intra-group differences, and one-way ANOVA test was used to determine the differences between the groups.