Dava, hegemonya ve ünlüler: Şöhret çalışmaları perspektifinden 90'lı yıllarda İslamcı kamuoyu
Cause, hegemony and fames: Islamist public opinion in 90s through the perspective of celebrity studies
  1. Tez No: 802712
  2. Yazar: YELDA YENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye'nin 1980'li yıllarda yaşadığı ekonomik dönüşümle beraber şekillenen toplumsal yaşamında ürünler, vitrinler ve kimlikler yaşamın temeli haline gelmiştir. Benzer şekilde basın yayın alanında gözlenen patlama da hem imajlar yaratmış hem de yaratılan imajların tüketimini sağlamıştır. Bu hareketlilik içerisinde sürekli göz önünde bulunan ünlüler de dolaşımın bir figürü olarak daha aktif bir rol edinmişlerdir. Artık ünlüler kanaat önderleri haline gelmiş, toplumun kültürünü şekillendirmenin, merkezi ele geçirmenin ve popülerlik kazanmanın da bir aracı olmuşlardır. Türkiye'nin bu yıllarda yükselişe geçen ve dönemi şekillendiren aktörlerinden İslamcı siyaset figürleri ise bu noktada hem ünlülerden bir kanaat önderi yaratmış hem de ünlüleri özel televizyon ve radyolardan yararlanarak reklamlarının ve hegemonya mücadelelerinin parçası kılmıştır. Bu çalışmanın amacı, 90'lı yıllar özelinde İslamcı siyaset figürlerinin ünlülerle olan ilişkini şöhret çalışmaları alanının terminolojik ve yöntemsel katkıları ışığında ele almaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkey's social life shaped by the economic transformation of the 1980s, products, showcases and identities have become the basis of life. Similarly, the explosion in the field of media both created images and enabled the consumption of these images. Celebrities, who are constantly in the public eye within this mobility, have also taken on a more active role as a figure of circulation. Celebrities have now become opinion leaders and have become a means of shaping the culture of the society, capturing the center and gaining popularity. At this point, Islamist political figures, one of the actors that rose in Turkey in these years and shaped the period, both created opinion leaders from celebrities and made celebrities a part of their advertisements and hegemony struggles by making use of private television and radio. The aim of this study is to examine the relationship between Islamist political figures and celebrities in the 90s in light of the terminological and methodological contributions of the field of celebrity studies.